Buluşlar Canlı Bilimi

Ruh Ağırlığı Deneyi

  • 11 Mart 1907 yılında ABD de New York Times gazetesinde bir haber yayınlandı. Habere göre MIT üniversitesinde görev yapan Dr. Duncan Macdougall ruhun bir ağırlığı olduğuna inanmaktaydı. Bunu kanıtlamak için de bir yatak tasarlamıştır. Yatak ölmekte olan hastaların; ölümden önce, ölüm anında ve ölümden sonraki ağırlıklarını tartmıştır.

Hastayı ölümden önce tartmış ve ölümden sonraki ağırlığından 21 gram daha fazla olduğunu görmüştür. Bu da demek oluyor ki ruhun bir ağırlığı varsa 21 gramdır. Dr. Duncan buna inanmış ve bunu ispatlamak uğruna çeşitli deneyler yapmıştır. Deneylerinden tam olarak istediği sonucu alamadı ve sabote edildiğini düşündü fakat inancı hiç azalmadı.

Bunun üzerine başka bir deney yapmaya karar verdi. Ve 7-37 kilo ağırlığındaki köpekleri kullanarak onlardaki ağırlıklara baktı. Hayvanlarda ruh olmadığı için köpeklerde herhangi bir fark gözlemlemedi. Fakat deneylerinde köpekleri kullanması ve köpeklerin sağlıklı olması bilim dünyasında hoş karşılanmadı. Bunun üzerine Dr. Duncan’ın yaptığı deneyler kabul görmedi. Fakat ruhun ağırlığı denildiğinde hala 21 gram akla gelmektedir.