Tarih

Kraliçe Elizabeth, Elçi Muhammed’in Soyundan Mı Geliyor?

‘İngiliz Kraliçesi Elizabeth, Elçi Muhammed’in soyundan mı geliyor?’ Bu soru son günlerin tartışma konusu haline geldi.

İddiaya göre şu anki Birleşik Krallık kraliçesi Elizabeth’in soyu, 43 kuşak geriye gidince İslam elçisi Muhammed’e dayanıyor. Soy uzmanlarının 1986 yılında keşfettiği bulgular ise Al-Ousboue adlı bir Fas gazetesinde yayınlandıktan sonra gündeme geldi.

FAS GAZETESİ GÜNDEME TAŞIDI

İngiliz Gazetesi Daily Mail’e göre bulgular, 1986 yılında kraliyetin soyunu araştıran ve kraliçenin Elçi Muhammed’in uzak bir torunu olduğunu ileri süren İngiliz otorite kuruluşu Burke’s Peerage tarafından ilk defa yayımlandı.

Buna göre Elizabeth II’nin kan soyu 14. yy Earl of Cambridge’e, İspanya Müslümanlarına ve Fatıma’ya uzanıyor. Tarihçiler arasında ihtilaflı olan konu, soya ait kayıtların erken Orta Çağ İspanyasına uzanıyor olması. Konu aynı zamanda Mısır’ın eski baş müftüsü Ali Gomaa tarafından da doğrulandı.

KRALİÇENİN SOYU ZAIDA’DAN GELİYOR

Burke’s Peerage’in araştırmasına göre Kraliçe Müslüman bir Prenses olan Zaida’ya uzanıyor. Zaida ise Hıristiyanlık dinin e geçmeden önce 11. yüzyılda atayurdu olan Seville’yi terk etmiş.

Zaida, Seville Kralı King Al-Mu’tamid ibn Abbad’ın dördüncü eşiydi. Krala bir erkek çocuk doğuran Zaida’nın oğlu Sancho’nun soyundan gelenlerden birinin ise 11. yy’da Earl of Cambridge’le evlendiği belirtiliyor.

Timeturk

http://www.dailymail.co.uk/news/article-5587555/Historians-trace-Queens-heritage-Prophet-Muhammad.html