Soy Bilimi Tarih

Şinsen Şōjiroku – 1 – (新撰姓氏録, “Kalıtsal Başlıklar ve Aile Adlarının Yeni Seçimi ve Kayıtları”)

Şinsen Şōjiroku (新撰姓氏録, “Kalıtsal Başlıklar ve Aile Adlarının Yeni Seçimi ve Kayıtları”) Japon imparatorluğuna ait bir soy kütüğüdür. İmparator Saga’nın emriyle, kardeşi prens Manta (788–830) tarafından otuz cilt olarak derlenmiştir. 814 yılında derlemesi biten kitap 815’te tekrar gözden geçirilmiştir. 1182 aile ile ilgili soyağacı kayıtları içermektedir. Bunlar aile köklerine göre şu şekilde sınıflandırılmıştır:
  • Imparatorluk soyu 335 aile
  • Kutsal soy 404 aile; bunların 246’sı doğrudan göksel, 128 cennetsel ve 30’unun ise dünyevi kutsal kökene sahipti.
  • Yabancı soy 326 aile; Bunlardan 163’ü Çin, 104’ü Baekje, 41’i Goguryo, 9’u Şilla ve 9’u Gaya idi. Toplam 117 tanesi sınıflandırılmamış olarak kaydedilmiştir. Araştırmacılar, en az bir boyun Yoşida “imparatorluk kökeni” altında kaydedildiğini ancak yabancı kökenli olabileceğini eklemişlerdir.
  • İmparatorluk boyu Amaterasu’nun soyundan gelen İmparatorları ve diğer boy üyelerinin boy adı yoktur ancak gerekirse “kraliyet boyu” olarak adlandırılmaktadır.

Dört asil boy Gempeitōkitsu, Japonya’nın 4 asil boyu

  1. Minamoto boyu Genji olarak da bilinir; Japonya İmparatorluk Sarayı’nın 21 dalı. Daigo Genji – 60. imparator Daigo’nun soyundan. Go-Daigo Genji – 96. imparator Go-Daigo’nun soyundan. Go-Fukakusa Genji – 89’uncu İmparator Go-Fukakusa’nın soyundan. Go-Nijō Genji – 94. imparator Go-Nijō’nın soyundan. Go-Saga Genji – 88inci imparator Go-Saga’nın soyundan. Go-Sanjō Genji – 71inci imparator Go-Sanjō’un soyundan. Go-Şirakawa Genji – 77inci imparator Go-Şirakawa’nın soyundan. Juntoku Genji – 84. imparator Juntoku’nun soyundan. Kameyama Genji – 90’uncu İmparator Kameyama’nın soyundan. Kazan Genji – 65inci imparator Kazan’ın soyundan. Kōkō Genji – 58. imparator Kōkō’ın soyundan. Montoku Genji – 55inci imparator Montoku’nun soyundan. Murakami Genji – 62. imparator Murakami’nin soyundan. Nimmyō Genji – 54. imparator Nimmyō’nun soyundan. Ōgimaçi Genji – 106. imparator Ōgimaçi’nin soyundan. Reizei Genji – 63. imparator Reizei’nin soyundan. Saga Genji – 52inci imparator Saga’nın soyundan. Sanjō Genji – 67. imparator Sanjō’nın soyundan. Seiwa Genji – 56. imparator Seiwa’nın soyundan; Bir çok samuray boyun kökeni. – Kawaçi Genji – Genke olarak da bilinir; Minamoto no Yorinobu’nun soyundan – Settsu Genji – Minamoto no Yorimitsu’nun soyundan. – Yamato Genji – Minamoto no Yoriçika’nın soyundan. Uda Genji – 59’uncu İmparator Uda’nın soyundan; Ōmi Genji’nin kökeni. Yōzei Genji – 57. imparator Yōzey’in soyundan.
  2. Taira boyu Heişi olarak da bilinir; Japonya İmparatorluk Sarayı’nın 4 dalı. Kanmu Heişi – 50inci imparator Kanmu’nun soyundan; Taira no Masakado ile ünlü. – Bandō 8 Heişi – Taira no Yoşifumi’nin soyundan. – Ise Heişi – Heike olarak da bilinir; Taira no Korehira’nın soyundan; Taira no Kiyomori ile ünlü. Kōkō Heişi – 58inci imparator Kōkō’nun soyundan. Montoku Heişi – 55inci imparator Montoku’nun soyundan. Nimmyō Heişi – 54inci imparator Nimmyo’nun soyundan.
  3. Fujiwara boyu Fujiwara no Kamatari’nin soyundan. Fujiwara’nın 4 ailesi – 4 oğlu Fujiwara no Fuhito’nun soyundan geldi. – Fujiwara Hokke – kuzey ailesi; Fujiwara no Fusasaki’nin soyundan. – Fujiwara Kyōke – Fujiwara no Maro’nun soyundan. – Fujiwara Nanke – güney ailesi; Fujiwara no Muçimaro’nun soyundan geldi. – Fujiwara Şikike – Fujiwara no Umakai’nin soyundan. Kuzey Fujiwara boyu – Ōşū Fujiwara boyu olarak da bilinir; Fujiwara no Hidesato soyundan.
  4. Taçibana boyu Prens Şōtoku Taişi’nın oğlu Prens Naniwa-Ō, İmparator Yōmey’ın ikinci oğlu; feodal Taçibana boyu ile doğrudan ilişkisi yoktur.
Yerli boylar Abe boyu – İmparator Kōgen’in oğlu Prens Ōhiko’nun soyundan; Ōşū’nin Abe boyu ile doğrudan ilişkisi yoktur. Abe boyu – Abihiko’nun soyundan (tartışmalı); Kōgen kökenli Abe boyu ile doğrudan bir ilişki yoktur, Abe no Hirafu ve Abe no Yoritoki ile ünlü. Aya boyu – Kojiki’ye göre İmparator Keikō torunu Prens Takekaiko’nun soyundan geldi. Haşiji boyu – Nomi no Sukune’nin soyundan. Imube boyu – Ame no Futotama no Mikoto’nun soyundan gelen ve soyundan gelen Ame no Tomi no Mikoto’nun İmparator Jimmu’nun savaş arkadaşı. Ki boyu – İmparator Kōgen’in soyundan; Ki no Tsurayuki ile ünlü. Kusakabe boyu – 9. İmparator Kaika ya da 36. İmparator Kōtoku’un soyundan (tartışmalı). Mononobe boyu – İmparator Jimmu’nun büyükbabası olan Ninigi no Mikoto’nun ağabeyi olan Nigihayahi no Mikoto’nun soyundan; Mononobe no Moriya ile ünlü. Nakatomi boyu – Ame no Koyane no Mikoto’nun soyundan ve onun soyundan gelen Ame no Taneko no Mikoto’nun İmparator Jimmu’nun savaş arkadaşı; Fujiwara boyunun kökeni. Çiba boyu – Jianjun’nun soyundan. Ō boyu – İmparator Jimmu’nun oğlu Prens Kamuyaimimi no Mikoto’nun soyundan. Oçi boyu – Mononobe boyu soyundan Ōe boyu – Haşiji boyu  soyundan. Ōtomo boyu – İmparator Jimmu’nun savaş arkadaşı Miçi-omi no Mikoto’nun soyundanı; göçmen Ōtomo boyu ya da feodal Ōtomo boyu ile doğrudan ilişkisi yoktur; Ōtomo no Yakamoçi ile ünlü. Ozutsuki boyu – Bu boyu hakkında bilgi yoktur. Soga boyu – İmparator Kōgen’in soyundan; Soga no Umako ile ünlü. Sugawara boyu – Haşiji boyu  soyundan; Sugawara no Miçizane ile ünlü. Takahaşi boyu – Bu boyu hakkında bilgi yoktur. Yeni oluşturulan asil boy Toyotomi boyu – Toyotomi Hideyoşi ve ailesine verilmiştir.
Boyların simgeleri (mon)
Kaynakça
Masafumi, M. (2007). Encyclopedia of Shinto. Kokugakuin University. Shinsen Shōjiroku. Çevrimiçi baskı Kubota, Jun (2007).Iwanami Nihon Koten Bungaku Jiten (Japonca). Iwanami Shoten. ISBN 978-4-00-080310-6. Nihon Koten Bungaku Daijiten: Kan’yakuban.Tokyo: Iwanami Shoten. 1986. ISBN 4-00-080067-1. Murayama, Izuru 1983 (2005) Ōtomo no Tabito, Yamanoue no Okura: Yūshū to Kunō. Tokyo : Shintensha.
Şinsen Şōjiroku – 2 – Göçmen boyları (Toraijin, 渡来人)
Şinsen Şōjiroku – 3 – Aile adları
Şinsen Şōjiroku – 4 – Diğer Boylar ve Aileler