DÜŞÜNCE

8000 yıl boyunca kültür değişime rağmen gen değişmedi

Kafkasya, farklı dil ailelerine mensup birçok dilin bir arada konuşulduğu bir bölgedir. Kafkasya’nın dillik çeşitliliği o kadar büyüktür ki; geçmişte “Diller   Dağı” şeklinde adlandırılmıştır. Büyük İskender ordusu, Cengiz Han’ın Moğol orduları ve Osmanlı İmparatorluğu Kafkasya’dan geçmiştir. Burası Doğu ile Batı arasında buluşma noktasıdır. Kültürel değişmelere rağmen genetik özelliklerini halklar korumuştur.

Kopenhag Üniversitesi Danimarka Doğa Tarihi Müzesi’ndeki Jeo Genetik Merkezi’nden baş yazar Ashot Magaryan’a göre kadın nufüsü 8000 yıldır aynı kaldığını ve bu yeni fikirler  Kafkasya’da kültürel değişikliklere neden olduğunu belirtiyor.” diyor.

“Son beş yıl süren genetik araştırmalara göre, birçok durumda kültürel değişikliklerin genetik değişikliklere bağlı olduğunu ve bu da göç anlamına geliyor. Ancak yeni çalışma, dünyanın en kültürel açıdan çeşitlilik arz eden ve heyecan verici bölgelerinden birinde yüksek derecede genetik süreklilik olduğunu, ancak kültür sürekli değiştiğini gösteriyor” diyor California Üniversitesi’ndeki evrimsel biyoloji profesörü Rasmus Nielsen Berkeley.

Kaynak
https://geneticliteracyproject.org/2017/07/14/melting-pot-eurasia-genetically-constant-despite-8000-years-cultural-change/

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0960982217306954