Dil TEKNOLOJİ

Uluslararası Dinleme ve Şifreleme Savaşları 5

Morris Jessup’un, Carlos Miguel Allende’ye daha fazla şans tanımanın gereksiz olduğunu düşünmesi, orta vadede sonunu hazırlayan en büyük etmendi.

28 Ekim 1943 – 1956 arasında unutulan Philadelphia Deneyi (Gökkuşağı Projesi), 1957’nin ikinci çeyreğinde Amerika Deniz Kuvvetleri Araştırma Bürosu’nun, bizzat Morris Jessup’a gönderdiği davet ile birlikte tekrardan gündeme oturdu.

Kendisine davet gitmeden bir yıl kadar önce, büroya kimliği belirsiz bir adam tarafından amatör gökbilimci Morris Jessup’un en bilindik eseri “The Case for the UFO” postalanmıştı. Kitap, yeni basılmış ya da daha önce içi hiç açılmamış bir kitap değildi; teslim alan çalışanlar, kitabı okuyan kişilerin sayfa aralarına birtakım notlar aldığını fark etti.

Notlar üç farklı yazı stili ile yazılmıştı. İçeriğinde binlerce yıl önceki uygarlıklardan tutun, o uygarlıkların bulunduğu yıllardan bu yana dünya ile iletişim kurabilmiş uzay araçlarının, ne tür mimarilere sahip olduğu (fiziksel özellikleri) tarif ediliyordu. Tutulan notların sonunda ise Philadelphia Deneyi’nin aşamalarından ve 28 Ekim 1943’te yapılan son deneydeki sonuçlardan biri olan, amacın “çok güçlü bir elektromanyetik alan oluşturulup gemi (USS Eldridge) üzerine gelen ışığı ve radar sinyallerini kırarak/bükerek, radar dalgalarına karşı optik görünmezlik sağlamak” olduğu fakat tesadüfen “maddenin ışınlanmasının” gerçekleştiği ikinci deneyden söz ediliyordu.

Sayfa aralarına tutulan notların üç farklı yazı stiliyle yazılmış olması, ilk izlenimde üç farklı kişi tarafından tutulduğu ihtimalini güçlendiriyordu fakat Amerika Deniz Kuvvetleri Araştırma Bürosu, Morris Jessup ile iletişime geçtikten sonra bu ihtimalin doğruluk payının olmadığını doğruladı.

Morris Jessup’a göre yazı stillerinden biri, Carlos Miguel Allende’nin kendisine gönderdiği mektupların bir tanesi ile tıpa tıp örtüşüyordu. Yapılan bir dizi araştırmadan sonra, diğer iki yazının da aynı kişiye (Carlos Miguel Allende’ye) ait olduğu, tutulan notlarda kullanılan kalemlerin birbirinden farklı özellikler barındırdığı (renk, tür vb.) anlaşıldı.

Çalışmaları hızlandırmak isteyen Amerika Deniz Kuvvetleri Araştırma Bürosu ekibi, Morris Jessup’un taraflarına yaptığı ilk geri dönüş olan mektup-not benzerliğini çözümlemek üzere Carlos Miguel Allende’nin, Morris Jessup’a gönderdiği mektupların gönderildiği adresi incelemeye aldı. Adres, terk edilmiş bir çiftlik evine aitti.

Hızlandırma tedbirlerinden bir diğeri de Amerika Deniz Kuvvetleri Araştırma Bürosu ekibine postalanan kitabın ve Carlos Miguel Allende tarafından Morris Jessup’a atılan mektupların 100’den fazla kopyasının oluşturulmasıydı. 3 tane kopya Morris Jessup’a, geri kalan kopyalar ise büro ekibine dağıtıldı.

20 Nisan 1959’da (olaydan iki yıl sonra) Morris Jessup, Miami’deki Hammock Parkı’nda, kendi aracı içerisinde ölü bulundu. Polis raporlarına göre, İkinci Dünya Savaşı’nda, Nazi Almanyası’nın da kullandığı idam tekniklerinden biri olan “egzoz gazı” ile intihar etmişti.

Söylentilere göre Morris Jessup, intihar etmeden bir gün önce, 19 Nisan 1959’da arkadaşı Mason Valentine’yi arayarak deneyle ilgili kesin sonuçlara ulaştığını söyledi. Ertesi günün akşamına bir yemek ayarlamışlardı fakat bu yemek, intihardan dolayı gerçekleşmedi. İntiharın ardından Morris Jessup’un yakın çevresi (Mason Valentine de dahil), Morris Jessup’un intihar edebilecek potansiyelde bir insan olmadığını sistematik ve sürekli bir şekilde vurguladı.

Referanslar:

[1] https://www.history.navy.mil/content/history/nhhc/research/library/online-reading-room/title-list-alphabetically/p/philadelphia-experiment.html

[2] https://www.history.navy.mil/content/history/nhhc/research/library/online-reading-room/title-list-alphabetically/p/philadelphia-experiment/philadelphia-experiment-onr-info-sheet.html

[3] https://en.wikipedia.org/wiki/Philadelphia_Experiment

[4] https://tr.wikipedia.org/wiki/Philadelphia_Deneyi

[5] https://www.de173.com

[6] https://archive.org/details/PhiladelphiaExperiment

[7] http://www.bielek-debunked.com

Uluslararası Dinleme ve Şifreleme Savaşları 6

Uluslararası Dinleme ve Şifreleme Savaşları 7