Yaşam

Uluslararası Şefika Kutluer Festivali Başlıyor

Her yılın son birkaç haftası, klasik müzik severler için ayrı bir heyecanla geçiyor. CSO ve Opera-Bale‘nin yeni yıl konserleri dışında, bir büyük etkinlik de flüt sanatçımız Şefika Kutluer tarafından düzenleniyor. Bu yıl 9‘uncusu yapılacak olan “Uluslararası Şefika Kutluer Festivali”, kültür hayatımızın geleneksel bir parçası oldu. Festival kapsamında Ankara, İstanbul ve Antalya’da toplam 9 konser verilecek.

Konserler dışında festival takviminde ilgi çekici bilim ve felsefe konuşmaları da bulunuyor. Örneğin Göbekli Tepe tapınaklarını eşi Klaus Schmidt ile birlikte keşfeden ve 20 yıl kazılarını yürüten Çiğdem Köksal Schmidt, insanlığın bilinen en eski tapınağını dinleyicilere tanıtacak…

ANKARA PROGRAMI:
1 Aralık
“BRATİSLAVA ÇOCUK KOROSU”
4 Aralık
ŞEFİKA KUTLUER ve FİLİSTİN GENÇ MÜZİSYENLER ORKESTRASI
12 Aralık
SİHİRLİ FLÜT ŞEFİKA KUTLUER’DEN “FADO”LAR…
17 Aralık
Sunum: “GÖBEKLİTEPE” Çiğdem Köksal Schmidt
“Klaus Schmidt ile Göbeklitepe – Bir keşif ve 20 yılın hikayesi”
KEVIN LOCKE – KIZILDERİLİ MİSTİK MÜZİK VE DANS GÖSTERİSİ
19 Aralık
ŞEFİKA KUTLUER’DEN YENİ YIL KONSERİ…
MOSKOVA DEVLET TCHAIKOVSKY KONSERVATUARI YAYLILAR ORKESTRASI
20 Aralık 2018
ÇİN’İN ÜNLÜ JİANDE WU OPERASI VE ZHEJİANG WU OPERASININ MÜZİSYEN VE DANSÇILARI…
Sunum: “Korumak için Tanımak Lazım (3)”, Refik Kutluer
1-20 Aralık
HANOCH PIVEN’İN (İSRAİL) “RENGARENK VE ESPRİLİ PORTRELER SERGİSİ” VE CANLI PERFORMANS

Festival takviminde yer alan konuşmalar ve konserler için resmi veb sitesi incelenebilir:

http://www.sefikakutluerfest.com/tr

Şefika Kutluer Biyografisi

Üstün başarı ile mezun olduğu Ankara Devlet Konservatuarı’ndan sonra kariyer çalışmalarına Viyana’da ve Roma’da S.Cecilia Akademisi’nde devam etti. Ankara Devlet Konservatuarı’nda flüt öğretmenliği yaptı.

Birçok uluslar arası ödül alan sanatçı, Viyana’da Uluslararası Flüt Yarışması’nda dünya birincisi olduCumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü’nü ilk alan sanatçı olan Kutluer’e, 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi.

“Hungarian Foundation for Performing Arts” tarafından verilen 2000 “Inter-Lyra” ödülünü kazandı.

İtalya Cumhurbaşkanı’ndan (“Cavaliere dell’Ordine della Stella della Solidarieta’ Italiana”)  “İtalyan Devlet Nişanı”nı, Avusturya Cumhurbaşkanı’ndan “Avusturya Altın Liyakat Nişanı”nı, “Kazakistan Devlet Kültür Nişanı”nı ve 2017 Eylül ayında Slovak Devlet Altın Madalya’sını aldı.

2012 yılında Unicef’in “İyi Niyet Elçisi” seçildi.

Sony Classical tarafından çıkarılan  “Carmen Fantasy” adlı albümü “Altın CD” ödülüne layık görüldü. Kutluer’in “Bach Sonatas” CD’si “American Record Guide” kritikleri tarafından yılın en iyi CD’leri arasında gösterildi.  Ayrıca Gallo International firmasından “Gallo Altın CD Koleksiyonu”  ödülü aldı, Gallo Kutluer’in  bütün CD’lerini “Altın CD Koleksiyonu” etiketi ile yayınlamaktadır.

2013 yılında Uluslar arası Turizm Yöneticileri derneği “Skal International”, Ankara’ya kattığı değer dolayısı ile, Kutluer’i “SKALİTE” madalyası ile ödüllendirdi. Kutluer 2014 yılında; Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) tarafından verilen “Stratejik Vizyon Sahibi Sanatçı Ödülü”nü aldı.

Kutluer 5 Kıtada sayısız ülkede çeşitli konser turnelerine çıktı, uluslararası müzik festivallerine katıldı, radyo-televizyon programları yaptı, çok başarılı eleştiriler aldı. Uzmanlık sınıfı ve atölye çalışmaları yaptı.

Birleşmiş Milletlerin 60. Yılı dolayısı ile Cenevre’de Birleşmiş Milletler Sarayındaİspanya sarayında Kral ve Kraliçe’nin huzurunda ve Japonya’da Prens Mikasa’nın himayesinde konserler verdi.

New York Times eleştirmeninin taktığı unvan “Sihirli Flüt”  diye tanınan Kutluer, dünyanın pek çok yerinde televizyon ve radyo programında çaldı.