Antropoloji

Saç Rengi ve Uyku Alışkanlıklarınız Neandertallerden Geliyor Olabilir

Neandertal  insanı DNA’sı, yeni bir araştırmaya göre ten ve saç renginizde, uyku düzeninizde, ruh  halinizde ve hatta sigara içme alışkanlığınızda etkin olabilir. Yeni bulguların, neandertal genetik varyantların, hastalığın yanı sıra, modern insan biyolojisinde oynadığı rollere de ışık tutmuş olduğunu beyan etti araştırmacılar.

Modern insanın en yakın nesli tükenmiş akrabası olan neandertallar, 40.000 yıl kadar önce Avrupa’da ölüp yok oldular. Son on yıldaki araştırma, neandertallar’ın Afrika’dan göçen modern insan atalarıyla melezlediğini ortaya çıkardı. Bilim adamları halen ,Afrika’nın dışında ortaya çıkan modern insan topluluğu genomlarının  yüzde 1.8 ile 2.6 arasında neandertal DNA’sına sahip olduğu fikrindeler.

Önceki çalışmada,neandertalların genetik varyantların, depresyon, kalp krizi,nikotin bağımlılığı, obezite gibi modern insandaki sağlıkla ilgili problemlerde rol oynuyor olduğunu buldu. Bunun yanı sıra araştırmacılar, neandertal insanı DNA’sının modern insandaki hastalık dışı şeylerde de ne gibi rol oynayabildiğini anlamak istedi. Araştırmacılar İngiltere Biyobankası’nda 112.000’den fazla gönüllünün genetik verilerini inceledi; zamanla katılımcı sayısı 500.000’i buldu. Bu veri tabanı ,ayrıca fiziksel görünüm, beslenme şekli,ve davranış biçimi gibi diğer pek çok şeye de dikkat çekti.

Bilim adamları şunu bulmuştur ki: ‘’Neandertal DNA’sı modern insan özelliklerinin bir varyasyon kaynağıdır.’’ Şeklinde beyanı ile, Almanya Leibzig’teki Meks Pilensk ( Max Planck) Evrimsel Antropoloji Enstitüsü işlemsel biyoloji uzmanı Mişel Denimen( Micheal Danneman) Liv Sayns (Live Science ) Dergisi’ne anlattı.

Neandertal Modeli

‘’ Mesela, neandertallerden gelen DNA, modern insanların saç ve ten renginde,bronzlaşmaya olan yatkınlığında rol oynayabilir’’ şeklinde açıklamasında belirtti Max Plancks Evrimsel Antropoloji Enstitüsü işlemsel biyoloji uzmanı Cenıt (Janet )Kelso. Buna ilavaten neandertal gen varyantlarına sahip kimi  modern insanlar sigara içmeye eğilimli iken,kimisinin de gece kuşu olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılar  şunu da belirtti ki; bazı neandertal  gen varyantlarının daha açık saç ve ten rengiyle ilişkili iken bazıları daha koyu ten ve saç rengi ile ilişkilidir. ‘’Bu bulgular,günümüz insanı gibi Neandertallar’ın da saç ve ten renklerinin birbirlerinden farklı  olduğu ihtimalini  öne sürüyor.’’ Şeklinde belirtti açıklamasında  Danneman.

‘’Neandertaller ile alakalı görmüş oldukları ten ve saç rengi,ruh hali, uyku düzen gibi pek çok özellik , insanların güneşten aldığı  ışığın miktarıyla ilişkilidir. Modern insanlar, yaklaşık  100.000 yıl önce Avrasya’ya göç ettiler;bundan  daha öncesinde neandertaller orada zaten yaşamışlardı. Bundandır ki, neandertaller, Afrika’dan şimdi göçenlere kıyasla muhtemelen Güneş’ten gelen  daha  değişken ve alt düzeydeki morötesi ışınımlara daha iyi adapte olmuşlardır.

‘’Şimdiki ve gelecekte olacak olan çalışma, neandertallerin modern insan varyasyonuna ne denli katkıda bulunduğunu anlamamıza  yardımcı olacak ve belki de neandertaller hakkında daha çok şey bilmemizi sağlayacak.’’ Diye ifade etti Danneman.

**  Danneman ve Kelso bulgularını ayrıntılı olarak 5 ekimde internet üzerinden American Journal of Human Genetics’te anlatmışlardır.

**   Orijinal Makale için:Live Science

İçerikler