Tarih

Sultan Baybars’ın 13. Yüzyıldan Kalma Filistin’deki Camisi İsrailliler Tarafından Gece Kulübüne Dönüştürüldü.

Ortadoks Yahudileri tarafından sanat galerisine dönüştürülen bir Filistin camisi.

Al- Quds al-Arabi’den  geçtiğimiz çarşamba gününde alınan bilgiye göre, İsrail’in Safed şehrinin kuzeyinde Sultan Baybars döneminden kalma Filistin camisi bara dönüştürülmüştür. Al ahmar   camisi   1948’den bu yana defalarca farklı farklı maksatlara hizmet eden mekanlara dönüştürülmüştür. Cami ilk başta bir Yahudi okuluna, sonrasında seçim   kampanyalarının yürütüldüğü   bir  merkeze, akabinde   ise   kıyafet   mağazasına dönüştürülmüştür. Şimdi ise  cami bar ve etkinlik salonu haline getirilmiştir.

Safed ve Tiberya   İslami   Vakfı‘nın   sekreteri   Khair   Tabari   yıllardır   bu   camiyi   kurtarmaya  çalışmaktadır. Tabari,   caminin   vakfa   iade   edilmesi   talebinde   bulunmuş  ve  bu talep hakkında Nasıra   meclisinden çıkacak resmi   kararı   beklemektedir. Al   Quda   al   Arabi’den   alınan   bilgilere   göre,   Han al Ahmar isminden Al Ahmar   ismine   çevrilen   cami, Yahudi  Safedlilerin   sıkı   manipülasyonu   ile   bara   ve   düğün   salonuna   dönüştürülmüştür. Tabari Al Qud’s al Arabi’ye “İçeri   girip   cami’de   yapılan   yıkıma   şahit   olduktan   sonra   ayakta   duramayacak  duruma geldim. Minberdeki Kuran’dan   alıntı   yazıların bulunduğu kısımları söküp yerlerine On emirden ibranice kısımlar işlendiğini gördüm.”demiştir.

Tarihçi  Dr. Mustafa Abbasi’ye göre 1276 yılında yapılan bu cami büyük bir tarihi ve mimari değere sahiptir.  Al   Ahmar camisi ismini  sahip olduğu kırmızı taşlardan alır. Halen daha bu taşlar birçok mimaride kullanılmaktadır, fakat müslümanların   ibadetlerini   edecekleri   mekanlarda  kullanılamamaktadır. Safed’deki bir başka   caminin de akibeti  Al Ahmar camisine benzemektedir. 1319’da inşa edilen Yunan camisi de içinde ibadetin yasak olduğu  bir  sanat galerisi haline getirilmiştir.

Filistinlilerden sorumlu mercinin başkanı Mahmud   Abbas’ın ailesi de dâhil binlerce Filistinli 1948’de Yahudi   paramiliter kuvvetleri  kontrolü   ellerine almadan evvel yerlerinden edilerek kaçmıştır. Artık bugün kayda değer bir Arap nüfusu bu bölgede mevcut değildir. Başkan Abbas, İsrail medyasına   “Safedi daha  önce bir kere ziyaret ettim. Ama ben Safedi tekrar görmek  isterim. Orda yaşamak hakkım olmasa dâhi görmek benim tabii hakkımdır.” Dedi.

Çeviri ve Ekleme: Akdeniz ERBAŞ