Endüstri

İnsansız Kara Araçları : İKA’lar

En geniş anlamıyla içinde insan unsuru barındırmayan kara aracı olarak tanımlanabilen bu sınıftaki araçların, savunma ve güvenlik alanındaki kullanım alanları oldukça geniştir.

İnsansız kara araçlarının son dönemlerde öne çıkmasındaki neden, değişen risk ve tehdit algılamaları ışığında farklılaşan operasyonel ihtiyaçların başrol oynadığı söylenebilir. İnsani yardım operasyonlarının önem kazandığı, barışı koruma harekatlarına katılımların arttığı ve acil müdahale güçlerinin teşkil edildiği bu yeni güvenlik yapılanmasında, insanlar için rutin, zor ya da tehlikeli görevleri, korkma, çekinme ve yorulma gibi faktörlerden etkilenmeden icra edebilen İKA’lar ön plana çıkmaya başladı.

İnsana verilen değerin göstergelerinden biri olarak kabul edilen insansız araçlar, günümüzde bir çok ülke silahlı kuvvetlerinin envanterinde yer alıyor. İKA’lar harekat ihtiyaçlarına bağlı olarak otonom ve/veya uzaktan komuta edilebilme kabiliyetlerine sahip olabildikleri gibi personel tarafından bizzat da kullanılabiliyor. Yine harekat ihtiyaçlarına bağlı olarak paletli, tekerlekli veya ayaklı konfigürasyonda olabilen bu araçlar, görev tanımına yönelik faydalı yükler ile donatılabiliyor. İKA’ların başlıca görevleri arasında;

-keşif, gözetleme, istihbarat

-mayınları tespit ve imha

-patlayıcı düzenekleri tespit ve imha

-silah taşıma

-yangın söndürme

-kurtarma

-lojistik destek

amaçlı kullanım yer alıyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Aselsan Üretimi İKA: KAPLAN

KAPLAN, modüler yapısı sayesinde görev gereksinimlerine göre farklı faydalı yükler ile kolaylıkla donatılarak, keşif gözetleme, toprağa gömülü mayın veya uzaktan komutalı patlayıcıları tespit ve imha etme, elektronik harp gibi birçok görevde kullanılabilmektedir.

Ayrıca Ankara-Gölbaşı’nda bulunan Elektroland adlı fabrika yerli İKA ailesini oldukça genişletmiş durumda. Hali hazırda 8 farklı İKA üretilmiş ve hepsinin taşıdıkları ekipman değişebiliyor.

Kaynak

Cenk Özgen, İnsansız Kara Araçlarına “Made in Turkey” Damgası, MSI Aylık Savunma Teknolojileri Dergisi, Ocak 2010, Sayı:51, ss.48-52

http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/cozumlerimiz/insansiz-sistemler/insansiz-araclar/kaplan-insansiz-kara-araci-ailesi

http://www.elektrolanddefence.com/index.php?lang=tr#

İdris Kılıçaslan

Gazi Üniversitesi Tarih Öğretmenliği-Lisans
Gazi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi-Yüksek Lisans
Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-Doktora

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...