DÜŞÜNCE Kitap TOPLUM

Göçebe Dergisi’nin 15. Sayısı Yayınlandı

  1. Sayımızı Sunarken

Kadim değerlerin günübirlik çıkarlara feda edildiği günümüzde, ideallerine sıkı sıkıya bağlanan bir grup gencin on beşinci haykırışı;

Atalarımızın ‘’Buġday nèniŋ bolmisa, buġday sözüŋ yoķmidi?’’ (Buğday ekmeğin yoksa buğday sözün yok mu?) sözünden hareketle, fikirlerimiz, kar altında kalan bir buğday tanesi değil, dik durdukça boy veren bir başak olarak yazıya dökülecektir. Başaklarımızın hedefi gökyüzüne erişmek ve güçlü kasırgalardan yılmamaktır. Türklerin dünyasına yeni bir soluk getireceğine inandığımız Göçebe Dergisi, sizlerin desteği ile her geçen sayıda daha da güçlenmekte, derinlere kök salmaktadır. Karınca kararınca çıktığımız bu yolda, gözlerimizi ufuk çizgisinden ayırmadan ilerlemeye devam edeceğiz.

Macar Turan Vakfı tarafından bu yıl 7’ncisi düzenlenen Hun-Türk Kurultayı Turan’a ne kadar yaklaştığımızı bize hissettirmiştir. Macar Turan Vakfı Başkanı András Bíró, “Turan halkları için Hun-Türk kurultayı birleşme ve kavuşma günüdür” ifadelerini kullandı. Ayrıca bütün baskı ve yıldırmalara karşı KKTC ve Doğu Türkistan bayraklarının hem geçiş töreninde hem de alanda yer alması meselenin ciddiyetini ortaya koymaktadır.

Uluslararası Türk Akademisi başkanı Prof. Dr. Darhan KIDIRALI bey tarafından 23.08.2022 tarihinde muştusunu verdiği bugün ise ayrıntılılarını öğrendiğimiz İlteriş Kutluk Kağan’ın Külliyesi ve Yazıtı geçmişimize ve ortak tarihimize ışık tutan bir keşif olmuştur. Keşfe katılan bilim insanlarının verdiği ilk bilgiye göre “Tanrı”, “Türk”, “Kutluk” ve “Tümen” gibi bir dizi kelime tespit etmiştir.

Dergimizin Ağustos Sayısı, ‘’Düşünce/Fikir Yazıları’’,‘’Edebî Yazılar’’, ‘’Türk Dünyası Ortak Atasözleri’’, “Göçebe Dünyasından Haberler” ve ‘’Kitap Önerileri’’ olmak üzere  beş bölümden oluşmaktadır:

Düşünce/Fikir Yazıları; Fuat Kösearif ve Yazmış Olduğu “Gagavuzlara Açık Mektup”, “Gönül”lerin Kitabı: Kutadgu Bilig ve Korkut Toponimi Hakkında Üç Fikir başlıklı yazılardan oluşmaktadır.

Edebî Yazılar; Kimseye Konulmayan Ad, Tramvayda, Bir İçim Su, Kafkasya, Sebebi Sensin, Sevdayı Daim, Türk’üm ve Yollar başlıklı çeviri ve şiirlerden oluşmaktadır.

 

Saffet Alp YILMAZ

Dergiye erişim için tıklayınız: Göçebe Dergisi

Derginin pdf formatına erişim için tıklayınız: Göçebe Dergisi Pdf Formatı

 

İçerikler