TOPLUM

Azerbaycan Milli Halı Festivali

Azerbaycan Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı, İhracat ve Yatırım Teşvik Ajansı AZPROMO’nun desteğiyle “İçerişeher” Devlet Tarihi-Mimarlık Koruma Dairesi ve “Azerhalça” Açık Anonim Şirketi tarafından düzenlenen Azerbaycan Milli Halı Festivali 4 Mayıs’ta Koşa Kale kapısında törenle açıldı.

AZERTAC, etkinlikte konuşan “İçerişeher” Devlet Tarihi-Mimarlık Koruma Alanı Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Seyidzade, yöresel halılardan oluşan özel sergiler, yetişkinler ve çocuklar için halı dokuma sınıfları ve eğitim seminerlerinin olduğunu duyurdu. Aynı zamanda interaktif tiyatro gösterileri, fuar alanı, muğam gecesi ve konser programların başladığını söyledi. Kültür Bakanlığı, Bilim ve Eğitim Bakanlığı’nın etkinlikte kendi standlarıyla temsil edildiğini ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Old City tarafından düzenlenen Milli Halı Festivali’nin  her düzenleneceğinş ekledi. Bu festival Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in 25 Kasım 2016 tarihli Kararnamesi”  ve UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesinde yer alan Azerbaycan halı dokuma sanatının tanıtılması ve korunması misyonunu taşımaktadır. İçerişehir bölgesinde ilerleyen süreçte yetişkinler ve çocuklar için halı dokuma  sınıflarının yapılması planlanmaktadır. Azerbaycan’ın 14 bölgesinden gelen Azerkhalcha OJSC’nin dokuma ve işleme ekibi halı tezgahı dersleri verecekler.

Azerkhalcha  OJSC Yönetim Kurulu Başkanı Emin Memmedov, halı sanatının Azerbaycan halkı için kültürel bir miras ve kadim bir tarih gelenek olduğuna dikkat çekti. Azerbaycan devleti bu sanata her zaman dikkat ve özen göstermiştir. Ulu Önder Haydar Aliyev’in desteğiyle dünyanın ilk halı müzesi Azerbaycan’da açıldı.

“Şu anda Azerkhalcha OJSC’nin atölyelerinde çalışan işçilerin yüzde 85’i köylerde yaşayan dokumacı kadınlardan oluşuyor. E. Mammadov, neredeyse tüm atölyelerimizin Milli Halı Festivali’nde temsil edildiğini söyledi.

Festival boyunca halı dokuma sanatına ilgi duyan herkes kök boya yapımı, iplik boyama, nakış ve desen ekleme, dokuma, işleme, yakma ve yıkama gibi işlemler başta olmak üzere halı yapımının tüm aşamalarını öğrenebilecekler.

 

Saffet Alp Yılmaz

Doktora Öğrencisi, Azerbaycan İlimler Akademisi, Baku / Azerbaycan. saffetalp@gmail.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...