Canlı Bilimi Dil DÜŞÜNCE

Kullanmadığınız bir dili hatırlayabilir misiniz?

Araştırmalar, bebeklerin doğum anında dili kullanmasalar bile o dili hatırlayabileceğini sergiliyor.

Kullanmadığınız bir dili hatırlayabilir misiniz? Oldukça ilginç bir soru bu değil mi? Yanlış okumadınız çünkü yapılan araştırmalar, bebeklerin doğum anında dili kullanmasalar bile o dili hatırlayabileceğini sergiliyor.

Pek çok araştırmacıya göre bebeklerin dilleri alma ve öğrenme biçimleri büyüleyicidir ancak bunu çalışmak aynı zamanda zordur bebek grupları için bir araya gelip onların tecrübeleri hakkında konuşmak tam olarak mümkün değildir. Bununla birlikte, bebeklerin önemli dil becerileri geliştirdiğini gösteren pek çok araştırma yapılıyor. Royal Society Open Science’da yayımlanan araştırma da bunlardan bir tanesi.

Bu çalışmaya göre araştırmacılar, bebeklerin daha sonra farklı bir dil konuşmak için yetiştirilmiş olsalar bile doğum sıralarında duydukları dili hatırlayacaklarını gösterdiler. Yeni çalışmalar, dil öğreniminin doğumdan sonraki ilk altı ay içinde bilinçsizce uzak tutulabileceğini ve özellikle de telaffuz açısından doğum dilini daha sonra öğrenmesini kolaylaştırdığını kanıtlıyor. Araştırmanın ekibi bunun uluslararası alanda kabul edilen ve ana dilleriyle yeniden bağlantı kurmak isteyenler için iyi bir haber olduğunu söylüyor.

Hollanda’daki Radboud Üniversitesi’nden araştırmacılardan Mirjam Broersma’ a göre hayatın ilk aylarında bile kullanıma uygun dilin bilgisi belirlenmiştir. Doğum dili ile ilgili olarak muhafaza edilen şey, kalıplar hakkında makul olan soyut bilgidir.

Önceki çalışmalar bebeklerin rahimde ve yaşamlarının başlangıcında dil kalıplarını alabildiklerini ortaya koyarken, bu yeni araştırmanın amacı, bebekler dili konuşmaya devam etmediği takdirde bu bilginin ne kadarının korunabileceğini çözmekti.

Bunu anlamak için araştırmacılar, 29 tane Kore’de doğan Hollandalı konuşmacı ve 29 yerli Hollandalı konuşmacı seçti. Ekip onlardan iki haftalık bir eğitim süresi boyunca üç Korece ünsüz belirleyip yinelemelerini istedi. Kore doğumlu Hollandalı konuşmacılar Korece konuşma konusunda şuurlu farkındalığa sahip değillerdi.

Özellikle Hollandacaya hiçbir şekilde benzemeyen sesler seçildi ve gönüllülerin çabaları daha sonra yerli Korece konuşanlar tarafından değerlendirildi.

Kore’de doğan katılımcılar, Hollanda’da doğanlara kıyasla, iki hafta boyunca telaffuzlarında belirgin bir iyileşme gösterdiler. Ayrıca onlar başlangıç için Korece sesleri daha iyi telaffuz edebiliyorlardı.

Başka bir deyişle, bu katılımcılar daha sonra Hollanda’da yetişmiş ve sadece Hollandaca konuşmuş olsalar bile, bir şeyler bebekliklerinin en erken aylarında yerleşmiş gibi görünüyordu.

Broersma’ ya göre en ilginç bulgulardan biri altı aylığın altında ve on yedi aylığın üzerinde Kore doğumlu katılımcıların öğrenme sonuçlarında hiçbir farkın gözükmemesidir . Bu ilk yarım yılda onların pek çok bilgiyle başa çıkmalarını sağladığımızı öne sürüyor.

Bu araştırmada, hiçbir şekilde alıştırma yapmamış olan gönüllülerin beyin hareketliliği ilk duyduğu dili tanıdığına dair izleri gösterdi. Bu durumda, dil aktarımında ilk altı aydan ziyade yaşamın ilk üç yılı odak noktası oldu.

Doğduğunuz yerden farklı bir ülkedeyseniz ve doğduğunuz ülkenin dilini hiç kullanmadıysanız tekrar hatırlamayı deneyebilirsiniz. Bu yolda bu çalışma ile dili hiç öğrenmeyen kişilerden daha önde olduğunuzu bilmenizde fayda var.

Kaynak :  http://www.sciencealert.com/research-shows-babies-still-remember-their-birth-language-even-if-they-never-use-it

Pelin Danışmant

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...