Canlı Bilimi

İntikam İçin Her Yıl Yüzlerce Kar Leoparı Öldürülüyor

Peter Wey/Shutterstock

Genellikle kayalık alanlarda, yüksek platolarda ve Himalayalar’ın karlı tepelerinde yaşayan kar leoparları güzellikleri ve kolay kolay gözlemlenememeleriyle ünlüler. Ama malesef bu hayvanların da soyu tükenmekte.

Vahşi hayvan ticaretini gözlemleyen TRAFFIC adlı sivil toplum kuruluşu dünya çapında yaklaşık 4.000 kar leoparının yaşadığına ve her yıl 221 ila 450 kar leoparının öldürüldüğüne dair bir rapor yayınladı.

Rapor BM’in (Birleşmiş Milletler) kar leoparları üzerine gerçekleştireceği ve 12 farklı Asya ülkesinde yaşayan bu hayvanların avlanmalarının yasak olmasına rağmen trajik bir şekilde hızla azalan sayılarını konu edinecek toplantı öncesinde yayınlandı.

Kar leoparları 2003 yılından beri IUCN Kırmızı Liste’sinde (Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi) bulunuyor.

Dağlık alanlarda yaşayan bu hayvanların gözlemlenmesi ve takip edilmesi çok zor olduğundan dolayı TRAFFIC bu hayvanların avlanma ve öldürülme rakamlarının tahmin ettiklerinden daha yüksek olabileceğini bildiriyor.

İşin ilginç yanı ise bu rakamların yarısından azı kar leoparlarının kaçak avlanma ile öldürüldüğünü gösteriyor. Kaçak avlanmanın sebepleri ise hayvanların vücut parçalarının ( kürk, pençe, kemik v.b) lüks eşyaların üretiminde kullanılmak üzere satılması. Bu güzel hayvanların insanlar tarafından öldürülmelerindeki ana etken ise “intikam”. Çiftçiler yiyecek stoklarına saldıran kar leoparlarını intikam almak için öldürüyorlar ya da bazı durumlarda farklı hayvanları yakalamak için kurulan tuzaklara kar leoparları yakalanarak yaşamlarını yitiriyorlar.

Rapor aynı zamanda kaçak avlanma ve yasadışı hayvan ticaretine karşı alınan önlemlerin arttırılması nedeniyle kaçak avlanmalarda bir düşüş meydana geldiğini ve bu hayvanların ölüm sebeplerinin sadece %21’lik bir kısmını kaçak avlanmaların oluşturduğunu ortaya koyuyor.

Yine de, intikam için öldürülen kar leoparlarının en az yarısı satılıyor. Bir kar leoparına 10,000$ ödedikleri düşünüldüğünde bu durum pek de şaşırtıcı değil.

Kar Leoparı
Peter Wey/Shutterstock

Bu durumla yüzleşmek ve kar leoparlarının sayılarının hızla azalmasının önüne geçebilmek için insan ile vahşi yaşam çatışmasının azaltılması gerekiyor. Çiftçilerin yiyecek stoklarının leoparlar tarafından yağmalanmasının önüne geçmek için çiftçilerin yaşadıkları alanların leopar saldırısına dayanıklı hale getirilmesi gerekiyor. Böylece “intikam avcılığı” sona erdirilebilir.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı ( WWF) Kar Leoparları Programı Başkanı ve bahsettiğimiz raporun ortak yazarı Rişi Şarma (Rishi Sharma); “Kar leoparları kürküne olan talep giderek azalmış olsa da insan ile vahşi yaşam çatışması konusunda hep beraber bir şeyler yapmazsak bu öldürmeler devam edecektir.” diyor.

Rapor aynı zamanda yasal önlemlerin özellikle sınırlardaki işbirliklerinin arttırılması gerektiğini söylüyor. TRAFFIC’e göre bilinen ölümlerin sadece çeyreğine soruşturma açıldığını ve bu soruşturmaların 7 tanesinden 1’inde cezai yaptırım uygulanıyor.

Raporun yazarı Kıristin Novel (Kristin Nowell) yasadışı hayvan ticaretinin yasalardan sıyrılmak için internet ve sosyal medya üzerine yoğunlaşabileceğini ve bu sebeple internetin iyi gözlemlenmesi gerektiğini bildiriyor.

 

Kaynak: iflscience.com 
Çeviri: Burak Cem Vural

Burak Cem Vural

Ankara Üniversitesi Radyo Tv Sinema mezunu. Bilimdili.com Editör, Yazar ve Çevirmeni.

iletişim: burakcem@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...