ARKEOLOJİ & TARİH TOPLUM

Göçebe Dergisi’nin 3. Sayısı Yayınlandı

  1. Sayımızı Sunarken

Oğuz atamız,

Ötüken otağımız,

Gök sancağımız,

Bize ‘’Göçebe’’ derler…

‘’Vatanını en çok seven, işini en iyi yapandır’’ düsturuyla hareket etmeyi kendine ilke edinen Göçebe Dergisi, siz değerli okurlarına üçüncü sayısını sunmaktan şeref duyuyor. Üç sayıya tekabül eden bu süreçte; vatanımızı, bayrağımızı ve töremizi iki kapak arasına sığdıran Göçebe, yüreği Türk Dünyası için atan bir grup gencin ve bu gençlere işaret fişeği olan değerli akademisyenlerin yazıları ile can buluyor. Atalarımızın; ‘’Bir tüyir dende bir tamşı ter bar.’’ -Bir parça tahılda bir damla ter vardır.- sözünden hâllice, ilmek ilmek işlenen yazılarımızı, demir dağları eriten çelik yüreklere adıyoruz. Bizler için değerli bir duruş ve kıymet ifadesi olan Göçebe, gelip geçici bir ergenlik sivilcesi değil, yalnız her kafaya uyan, numarasız gözlüklerini çıkaranların görebileceği bir ufuk çizgisidir.

Bu sayımız beş bölümden oluşmaktadır, Edebi Yazılar bölümünde; ‘’Enver Türküsü’’, ‘’Sabır’’ ve ‘’Fetih Türküsü’’ ve “Süveyda” başlıklı şiirler; Düşünce Yazıları bölümünde; ‘’1926 Bakü Türkiyat Kongresi’nin 1928 Türk Dil Devrimi’ne Etkisi’’, ‘’Abay Kunanbayulı ve 2020’nin Abay Yılı İlân Edilişi’’, ‘’Ayasofya’’, ‘’Libya’daki Aktörler ve Türkiye’’, Yabancı Dil Öğretmeye ve Öğrenmeye Dair’’; Türk Halk Bilimi bölümünde; ‘’Türk İnancında Geyik Kültü” ve “Ekmek ile İlgili İnanışlar’’ başlıklı yazı olmak üzere Türk Dünyası bölümünde; ‘’ Türklerin Kadim Mekânı: ÖTÜKEN’’, ‘’Türk Edebiyatı Sahasına Katkıları ve Millî Şuur Oluşturmada Etkin Rol Oynamaları Açısından Çağdaş Türk Dünyası Edebiyatı Temsilcileri’’, ‘’Türkistan Coğrafyasında Türk Mimarî Kültürü: Anıt Mezarlar’’ ve Türkçe bölümümüzde; ‘’Türkçe Üzerine!’’ Göçebe Dünyasından ise; “Cengiz Han’ın Öğretmenleri: Uygurlar” ve “Türkiye’nin Komrat Başkonsolosluğu açıldı”  başlıklı yazılar ve Kitap Önerileri yer almaktadır.

Başta güçlü kalemleri ile dergimizin temelini oluşturan hocalarım olmak üzere, birbirinden değerli yayın kurulu üyelerine ve yazıları ile bize destek veren yazarlara teşekkür etmeyi bir borç bilirim.

Dergimizin kulaklarda hoş bir sadâ bırakması ve dün isimli hazinede şimdiden yerini alması dileklerimle…

Birkan UZUNOĞLU

 

Göçebe_Dergisi_Ağustos_2020_Sayı_3_1

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...