Bilgisayar Duyurular TEKNOLOJİ

Twitter “Okuduğunuz Yazıları” Paylaşmanızı İstiyor

Twitter, Android telefonlarda, bağlantı adresi paylaşmadan önce kullanıcıların makaleleri okumalarını isteyen yeni bir özelliği test ediyor. Eğer bir makale paylaşmak isterseniz twitter “retweet etmeden önce bu makaleyi okumak ister misiniz?” diye soru yöneltecek. Bu uygulama şu an android işletim sistemi olan cihazlarda ingilizce olarak mevcuttur.

Amaç ne?

Twitter, bu fikrin “bilinçli tartışmayı desteklemeye yardımcı olmak” olduğunu söylüyor. Twitter, yanlış bilgilerin yayılmasının ve öfke uyandıran içeriklerin önlenmesi için paylaşılacak olan bilginin ilk önce okunması gerektiğini düşünüyor. İnsanların okumadıkları içerikleri yaymasının tehlikeli sonuçlar doğurabileceği düşünülüyor.

Twitter, hayatının büyük bir bölümünde, sitesinde yayınlanan içeriği denetleme konusunda çok ihtiyatlı davrandı. Atılan twitlere pek müdahale etmemişti. Bu değişiyor gibi görünüyor. Önceleri atılan twitlere müdahale etmeyen twitter artık pek çok twiti yanlış ve yanıltıcı bilgi olduğu için etiketlemeye başladı.  Ülkelerdeki seçimleri etkilemeye, kamuoyunu yönlendirmeye çalışan anonim hesaplar kapatıldı.


Kaynak

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...