Kimya Tıp

Alzheimer Haritası

Alzheimer’ın beyni nasıl etkilediğine dair kapsamlı bir harita çıkarıldı. Hastalığın değiştirdiği genlerin analizi, yeni tedaviler için hedefler sağlayabilir.

MIT araştırmacıları, Alzheimer hastalığı olan hastaların beyin hücrelerindeki genlerin ilk kapsamlı analizini yaptı. Bu analiz, ABD’de 5 milyondan fazla insanı etkileyen Alzheimer hastaları için birçok potansiyel yeni ilaç hedefi sunabilir.

MIT ve Harvard Enstitüsü üyesi, Bilgisayar ve Yapay Zeka alanında çalışan Prof. Dr. Manolis Kellis bu çalışma için “Alzheimer’ı anlamak için tamamen yeni bir dönem açıyor” dedi.

Çalışma, Alzheimer hastalarında akson miyelinasyonu adı verilen bir işlemin önemli ölçüde bozulduğunu ortaya koydu. Ayrıca araştırmacılar, erkeklerin ve kadınların beyin hücrelerinin, genlerin hastalığa nasıl tepki gösterdiğine göre önemli ölçüde değiştiğini buldu.

Araştırmacılar, yüksek düzeyde Alzheimer hastası olan 24 kişiden ve bu hastalık belirtileri bulunmayan benzer yaştaki 24 kişiden alınan beyin örneklerini analiz ettiler.

Kaynak

İçerikler