Tıp

Bilim İnsanları Farelerde Yaşlanma Sürecini Tersine Çevirdi. Şimdi İse Sırada İnsanlar Mı Var?

Harvard çalışması, farelerde olası yaşlanmanın fizyolojik etkilerini göstermektedir. Pek çok insan yıllardır Gençlik Pınarı’nı aramış olsa da Harvard Üniversitesi’ndeki bilim insanları yaşlanmayı tersine çevirmenin sırrını keşfetmiş olabilir.

Cell Dergisi’nde yayınlanan yakın tarihli bir çalışma, bilim insanlarının fareler üzerinde DNA onarımları yaparak yaşı ileri ve geri yönlendirebildiklerini ve böylece yaşlanma sürecini manipüle edebildiklerini göstermektedir. Johns Hopkins sağlık politikası uzmanı Dr. Marty Makary Varney & Co.’da “artık yaşlanma sürecinin tersine çevrilebileceğini gösteren yeni araştırmalar var” dedi. “Yani vücut fizyolojik olarak her şeye daha genç bir tepkiyi kodlayan bir genin bir kopyasını vücudunuzda taşıyabilir.”

Harvard Tıp Okulu’na göre, epigenetik çalışma 13 yıldır yapılmaktaydı ve genetik yapıların yeniden düzenlenmesi ile yaşlanma bağlı olarak kötüleşen görme, dikkat süresinin kısalığı ve cilt dokusunda bozulma gibi etkilerini hızlandırabileceğini veya tersine çevirebileceğini göstermektedir. Makalenin kıdemli yazarı, Harvard Tıp Okulu Blavatnik Enstitüsü’nde genetik profesörü ve Paul F. Glenn Yaşlanma Araştırma Biyolojisi Merkezi’nin eş direktörü David Sinclair: “Bizim çalışmamızın memelilerde yaşlanmanın birincil itici gücü olarak epigenetik değişimi gösteren ilk çalışma olduğuna inanıyoruz” dedi. Ayrıca araştırmacılar sonuçların sonrasında daha büyük memelilerde veya insanlarda test edilmesi gerektiğini de kabul ettiler.

Sinclair laboratuvarında genetik araştırma görevlisi olan ortak yazar Jae-Hyun Yang da Harvard’a “bulguların yaşlanma sürecine bakış açımızı ve yaşlanmayla ilişkili hastalıkların tedavisine yaklaşım biçimimizi değiştireceğini umuyoruz” dedi.

Dr. Makary, fareler üzerinde yapılan bu son Harvard deneyinin yanı sıra yaşı tersine çevirme konusundaki araştırmanın oldukça olgun olduğunu savundu ve yaşlanma sürecini yavaşlatmak için neler yapabileceğinizi oldukça fazla literatür detayına dikkat çekti. DNA metilasyonu – gen ifadesinin düzenlenmesi – üzerine ödüllü araştırması biyolojik ve kronolojik yaşlanma arasındaki farkı inceleyen Dr. Kara Fitzgerald yakında çıkacak olan kitabında insanların daha uzun süre nasıl daha iyi hissedebileceklerini anlattı: “YOUNGER YOU: Reduce Your Bio Age and Live Longer, Better.”

Fitzgerald daha önce Fox News Digital’e “biyolojik yaşımız bu ülkede kronolojik yaşımızdan daha hızlı ilerliyor” dedi. “Ve bu son 16 yıl, en az bir – ve çoğumuz için – iki kronik hastalık teşhisi ile geçti. İyi değiliz. Gelecek yıllarımızı sağlıklı geçirmiyoruz.”

Biyolojik yaşınızı tersine çevirmek söz konusu olduğunda Fitzgerald günlük diyetinizi besleyici gıdalar, bitkiler ve baharatlar içerecek şekilde değiştirmenizi önermektedir. “Açıkçası, pancar gibi daha fazla yeşillik ve renkli sebzeler ve köri ve yeşil çay gibi zerdeçal gibi farklı otlar veya bitkiler yemek istiyorsunuz – bunların hepsi birlikte alındığında genetik ifademizi daha genç bir şeye doğru değiştirme yeteneğine sahip.” Fitzgerald’ın teşvik ettiği diğer kritik değişiklikler arasında orta düzeyde egzersiz yapmak, stresinizi azaltmak ve yeterince uyumak yer almaktadır.

Kaynak: https://www.foxbusiness.com 

Saltuk Buğrahan Altındaş

Avusturya/ Viyana
Mütercim/Tercüman (Türkçe - Almanca - İspanyolca - İngilizce)

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...