Tıp

Agresif Kanser Hücreleri Sağlıklı Hücrelere Dönüştürüldü

Kas dokusunda oluşan özellikle agresif bir çocukluk çağı kanseri türü hücreleri, normal, sağlıklı kas hücrelerine dönüştürüldü. Tedavi, bu acımasız hastalık için yeni tedavilerin geliştirilmesini sağlayabilecek bir buluştur ve diğer insan kanser türleri için de benzer gelişmelere yol açabilir.
Cold Spring Harbor Laboratuvarı’ndan moleküler biyolog Christopher Vakoc, “Tümör tüm kanser özelliklerini kaybediyor ve kontrolden çıkmış bir hücreden, yeniden kasılmaya adanmış kas hücrelerine dönüşüyorlar. Bir daha da kanserli hücrelere dönüşmeleri mümkün görünmüyor.”
Bu umut vaat eden tedavi seçeneği, farklılaşma terapisi olarak adlandırılıyor.
Rabdomiyosarkom hücreleri, kanserin çoğalmasını sağlayan ve kanserin bağımlı olduğu PAX3-FOXO1 adı verilen bir protein üretir. Araştırmacılar, kendi tespit ettikleri NF-Y geninin devre dışı bırakılmasının PAX3-FOXO1’i etkisiz hale getirdiğini, bunun da hücreleri hiçbir kanser aktivitesi belirtisi olmayan olgun kas hücrelerine farklılaştığını buldu.
Önceki çalışmalarında başka bir ekip, genellikle kemiklerde ortaya çıkan başka bir çocukluk çağı kanseri olan Ewing sarkomunda ortaya çıkan kanser hücrelerinin mutasyonunu etkili bir şekilde tersine çevirmişti. Bu tedavi de oradaki başarının, bu kanser tipine uyarlanmasından geliyor.
Kaynak: Dialektic

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...