Tıp Yaşam

Cinsel Saldırı Sonrasında Yapılabilecekler

DİKKAT: Bu yazı cinsel saldırılara teşvik niteliği taşımaz. Yazı yalnızca bilgilendirme amaçlı olup verilen tavsiyelerin tıbbi niteliği yoktur. Yazıda verilen tavsiyelerin doğurabileceği sonuçlardan yazarımız ve Bilimdili.com sorumlu tutulamaz.

Cinsel saldırı çok acı bir manzara fakat bir gerçek ve kimi zaman bazı insanlar tarafından tecrübe edilebiliyor. Daha acısı insanlarımızın cinsel tecavüz sonrası neler yapması gerektiğini bilmemesi. Bunun için ne sağlık merkezlerinde ne de okullarda bilgilendirme yapılmıyor. Ülkemizde genç insanlara sanki hiç cinsellik yaşamayacaklarmışçasına cinsel eğitim ve korunma bile doğru dürüst öğretilmiyorken, gençlerin kendileri araştırmadıkça sorunun cevabını bilmelerini beklemiyoruz.

Toplumumuzdaki bilgi eksikliği bizi bu yazıyı yazmaya iten şeydir.

Saldırı Sonrası İstenmeyen Gebelikten Kaçınma Mümkündür

Bir hanım başka bir erkek tarafından saldırıya uğramışsa öncelikle istenmeyen gebeliğin önlenmesi için ertesi gün hapı alabilir. Ertesi gün hapı cinsel istismara maruz kalan ya da korunmasız cinsel birliktelik yaşayanların istenmeyen gebeliği önlemesi için kullandıkları bir ilaçtır. Sperm hücresi yumurtayla buluşur buluşmaz döllenme gerçekleşmez, döllenmenin gerçekleşebilmesi için beş günlük bir süreç gerekir. Ertesi gün hapı hanımın vücudunda gerçekleşmemiş yumurtlamayı erteleyerek spermin yumurtayı döllemesini engeller. Saldırı kurbanının elinin altında ertesi gün hapı bulunuyorsa en kısa sürede kullanabilir ve doktorunu görebilir, bulunmuyorsa hemen bir doktora başvurabilir. Doktor hastaya ertesi gün hapı verecektir.

Cinsel Hastalıklardan Korunma

Saldırı sonrası 72 saat içerisinde doktora başvurulmalıdır. Kurbanın hanım olmadığı durumlarda da bu adım çok önemlidir. Cinsel yolla bulaşan pek çok hastalık bulunur. Bu hastalık virüslerini kuluçka süresi boyunca ilaçla etkisiz hale getirmek mümkündür. Doktor saldırı kurbanını bu tür hastalıklara karşı tedavi eder, doktorun bu adımı atladığı durumlarda hasta doktordan tedavi rica etmelidir. Unutmamalı ki virüslerin vücuda ağız yoluyla girmesi hastalığa engel değildir.

Polise Başvurma

Kurban saldırı sonrasında hastaneye polisle birlikte gidebilir. Suçlunun cezasını çekmesi kurbanın sağlığına kavuşması kadar önemlidir.

Kurban Kurbandır, Suçlu Değildir

Ülkemizde cinsel saldırıya uğrayan insanlar, çoğunlukla kadınlar herkesten saklamayı tercih edebiliyorlar.  Bunun sebebi özellikle kadının toplumdaki güçsüz imajının onu suçlu durumuna gelmesini kolaylaştırabilecek oluşu ve kadının çevresi tarafından görebileceği baskı olabilir. Çoğunlukla kırsal alanda bekaretini kaybetmiş kadının değersiz görülmesi ve erkekler tarafından evlilik için tercih edilmemesi, kadın kurbanın olayı saklaması arkasındaki sebeplerden olabilir. Cinsel saldırı kurbanı unutmamalıdır ki hiçbir tercihi onu cinsel saldırıyı ‘’hak etmiş’’ olma konumuna getiremez ve kurban suçlu değil, mağdurdur.

Etrafınızda cinsiyeti fark etmeksizin cinsel şiddet gördüğünden şüphelendiğiniz kimseler varsa polise ihbar ediniz. İnsan hayatı önemlidir ve her birey kaliteli bir yaşamı hak eder.

Son olarak; insanlara, özellikle kadınlara cinsel tecrübesine göre muamele etmeyi bırakalım zira dünyada keşfedilmesi gereken pek çok güzellik ve gerçeklik var. Söz konusu durum hepsinin gerisinde kalıyor. Uygar toplumlar kendisine iyi eğitim verilememiş olsa da çocuklarına eğitim vermek için fedakarlıklar yapan anne-babalardan, kendini geliştirip dünyaya fayda verebilmek kaygısıyla yaşayan gençlerden ve küçüklerine ahlak bakımından iyi örnek olabilen büyüklerden oluşur. Bunu unutmayarak toplum içindeki davranışlarımızı kontrol edip elimizden gelenin en iyisini yapalım. Üreten toplumların yükseldiği şu günlerde yurdumuzun bilinçli vatandaşlara daha önce hiç olmadığı kadar ihtiyacı var.

Bilimdili.com

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...