Kitap

Göçebe Dergisi’nin 10. Sayısı Yayınlandı

  1. Sayımızı Sunarken

“Ey şanlı ülkenin şanlı ordusu

Unutma Kafkas’a geldiğin günü

Gelirken kovmaya Turan’dan

Rus’u Ayağını Karadeniz öptü mü?

İlk atarken eski burca adımı

Kars Kalesi selam topu attı mı?

Sen yaparken orada zafer şenliği

Mağlup düşman kaşlarını çattı mı?”

Ahmed CEVAD

Zorlu günlerden geçtiğimiz bu süreçte 10. sayımızı sunmanın sevincini yaşıyoruz. Ne yazık ki Çin işgali Doğu Türkistan’da baskılar ve insan hakları ihlalleri her geçen gün artarken, Güney Türkistan’da (Afganistan) yeni trajedilerin boyutları bizi günden güne etkilemektedir. Diğer yandan Fırat Kalkanı Harekat Bölgesi’mizde yer alan Azez’de seyir halindeki zırhlı aracımıza teröristlerce Tel Rıfat Bölgemiz güdümlü füze ile saldırısı sonucu Özel Harekat Polisleri Cihat ŞAHİN ve Fatih DOĞAN şehit düşmüştür. Türklüğün birçok karakolları tehdit ve tehlike altındadır.

Tarihimizde bugün ise İstiklal Marşımızın yazarı, millî şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un Azerbaycan’daki çağdaşı, Azerbaycan Millî Marşımızın yazarı, istiklal mücadelesi kahramanı Ahmed CEVAD, 13 Ekim 1937 tarihinde Stalin tarafından “halk düşmanı, vatan haini” suçlamalarıyla kurşuna dizilerek şehit edilmiştir.

Bütün bu olumsuzluklar içinde dergimizin 10. Sayısına ulaşmış olmamız bizim için ayrı bir sevinç kaynağıdır. Dergimizin Ekim Sayısı, “Düşünce/Fikir Yazıları”, “Edebî Yazılar”, “Göçebe Dünyasından Haberler”, “Türk Dünyası Ortak Atasözleri” ve “Kitap Tanıtımı” olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır;

Düşünce/Fikir Yazıları; “Beklenen Sensin”, “Kovid-19 İle Birlikte Dilimize Giren Yeni Tamlamalar”, “Gabdulla Tukay ve Kazan Tatarları İçin Önemi”, “İsmail Gaspıralı’ nın Düşünce Dünyası: “Dilde, Fikirde, İşte Birlik”, “Kabullenilmiş Yargılar ya da Aldanılmiş Doğrular”, “Ortak Edebiyat Ve Misak-ı Millî” ve “Umay Ana/Humay Ana” başlıklı yazılardan oluşmaktadır.

Edebî Yazılar;“Çok Kısa Bir Roman”, “Kolu Kanadı Kırık Kuşlar”, “Melek”, “Osman Yüksel Serdengeçti’nin “İmparatorluğa Mersiye” Şiirinin Bize Anlattığı Tarih”, “Uyumak İstiyorum”, “Bu Çarkın Tekeri Nasıl Kırılır?”, “Doğum Risâlesi”, “Geceye Seni Yazdım”, “Hiç Unutmadım”, “İnsan Bini Bir Değil Varlık” ve “Bozkırda Bozlak Sesleri” başlıklı hikâye ve şiirlerden oluşmaktadır.

Türk Dünyası Ortak Atasözleri

Göçebe Dünyasından Haberler;  “Türk Konseyi Ulaştırmadan Sorumlu Bakanlar Toplantısı Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlendi.”,“Bulgaristan’da Türk siyasetçinin cumhurbaşkanlığına aday olduğu seçim kampanyası başlıyor.”, “BioNTech’in Türk kurucuları Türeci ve Şahin, Selanik’te Atatürk Evi’ni ziyaret etti.” ve “Kalmuk halkının temsilcisi Arkadiy Goryayev: Rusya’da büyük bir hapishanede yaşıyoruz.”

Kitap Önerilerinde ise yeni çıkan çeşitli kitapların tanıtımına yer verilmiştir.

Saffet Alp YILMAZ

Dergiye erişim için tıklayınız: Göçebe Dergisi

Derginin pdf formatına erişim için tıklayınız: Göçebe Dergisi Pdf Formatı