Yaşam

Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı’nda Bilimdili Sunumu Yapıldı

Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı - Saffet Alp Yılmaz'ın sunum esnasında yakalanmış bir görseli.

Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı’nda Bilimdili Sunumu Yapıldı

Türk Halkları Konseyi ve Dünya Türk Gençler Birliği ortaklığında; Saadet İmanova‘nın organizatörlüğü altında ve 150 delegenin katılımıyla gerçekleştirilen 17. Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı bu yıl İstanbul’da düzenlendi. 

Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı etkinliği kapsamında Eskişehir Türk Dünyası Öğrenci Birliği bşk. ve Bilimdili öncülerinden biri olan Saffet Alp Yılmaz kuruluşumuz Bilimdili adına bir sunumda bulundu. Saffet Alp Yılmaz‘ın bu önemli sunumunda özellikle Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Dünyası başta olmak üzere global alanda yaşanan bilimsel faaliyetleri ve bilimle uğraşan insanları bir araya getirmek, bilimin öncü olduğu beşeri yapılanmanın oluşturulmasını sağlamak ve bilim-teknoloji alanında üretici sıfatını taşıyıp dünya çapında faaliyet göstermek isteyen bir kuruluş haline gelmek gibi konular vurgulanmış; bu yapının amaçlarına ulaşabilmesi için bilim gönüllülerinden destek beklendiği yönünde dileklerde bulunulmuştur. 

Bilindiği üzere Bilimdili 2016 yılının Eylül ayında bilime gönül vermiş genç öğrenci topluluğu tarafından kurulmuştur. Sanal boyutta vücut almış bu bilimsever yapılanma bünyesinde; değerli bilim insanları ve gönüllü yazarları tarafından makaleleri ile, gönüllü çevirmenler tarafından çeviri destekleri ile Türkçe literatüre sayısız içerik kazandırılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk‘ün “Hayatta en hakiki mürşid ilimdir, fendir” sözünün kıvılcımıyla ateşlenmiş olan Bilimdili; ilerleyen zamanlarda daha farklı ve geniş çaplı projeleriyle bilim hayatına hem sanal hem de gerçek dünya üzerinde tüm hızıyla devam etmesi planlanmaktadır. 

Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı Etkinliği ve Dünya Türk Gençler Birliği

Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı etkinliği organizasyonunda ortaklardan biri olan Dünya Türk Gençler Birliği (DTGB) Şubat 1992’de Tatar Gençleri Birliği “Azatlık“ın öncülüğünde Rusya Federasyonu içindeki Türk Devlet ve Toplulukları ile Kırım ve Azerbaycan’dan gençlik sivil toplum kuruluşlarının katıldığı Türk Dünyası Gençlik Kurultayı’nda doğdu. DTGB gönüllü, bağımsız, milletlerarası bir demokratik platform olarak kurulmuş ve temelini, uluslararası normlardan, insan hakları deklarasyonuna paralel devletlerarası anlaşmalardan almıştır. Bu sene 17.’si İstanbul’da düzenlendi. Organizasyon Türk Halkları Konseyi ve Dünya Türk Gençler Birliği ortaklığında ve Saadet İmanova’nın organizatörlüğü altında düzenlenmiştir. 22-25 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da yapılan bu kurultay; Türklerin yaşadığı her bölgeden 60’dan fazla STK’nın katılımıyla gerçekleşmiştir. 

Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı Katılımcılar
Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı
Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı
Türk Dünyası Gençlik Günleri ve Kurultayı
İçerikler

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...