DÜŞÜNCE

Prof. Dr. Aziz Sancar Kız Çocukları için Stem Kampları

Prof. Aziz SANCAR Görls in SITEM (Girls in STEM) adlı proje 6.sınıf kız öğrencilerinin küresel eğitim ve bilime dair farkındalığı artırmayı, kültürler arası farklılıkları daha iyi anlamalarına yardımcı olmayı,  erken yaşlardan itibaren fen- teknoloji- mühendislik -matematik eğitimine çekebilmeyi, geleceğe yönelik tercihlerde bu alanları da göz önünde bulundurmaları için cesaret kazandırmayı,  erken yaslardan itibaren farklı ülkelerdeki fen-teknoloji-matematik-mühendislik ile ilgili gelişmeleri yerinde görmelerine ve bu sayede farklı kültürleri yakından tanımalarına katkı sunmayı, bu alanlara merak uyandırmayı, günlük kullanım uygulamaları yardımıyla artırmayı, öğrencilerin matematik ve fen bilimleri konularında öz güven kazanmalarına destek olmak ve öğrenmekten keyif almalarını sağlamayı, erken yaşlardan itibaren ekip çalışmasında olamaya özendirmeyi; mülteci kız çocuklarının Türk toplumu ile bütünleştirilmesine yardımcı olmayı ve eğitimlerine devam edebilecekleri noktasında farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

İnternet üzerinden başvuru gerçekleştiren ilk 100 6. sınıf kız öğrencilerine kampa katılım hakkı sağlayan proje 5-6 Mayıs tarihlerinde Ankara Üniversitesinde gerçekleşecek. Katılıma hak kazanan öğrencilere bir gün boyunca bilim ve teknoloji ile ilgili projeler yaptırılacak. Gün sonunda yapılacak olan çekiliş  2 kişiye ABD Silikon Vadisi’ne  2 kişiye Çin’deki teknoloji merkezlerine ve 10 kişiye de TÜBİTAK  yaz kampına gitme hakkı kazandıracak. Ücretsiz başvuru için  gisproject.org adresinden kayıt formu doldurabilirsiniz.

 

 

https://www.facebook.com/huwomenandgenderstudies/photos/a.722797041072034.1073741830.709032875781784/1501295163222214/?type=3&theater

gisproject.org