UZAY

İnsanlık Tarihinde Bir İlk! Beyin-Bilgisayar Sistemi Uzayda

(Temsili)

Şencou-11 insanlı uzay aracındaki 2 Çinli astronot Cing Haypeng ve Çen Dong geçtiğimiz cuma günü Gök Saray-2 uzay laboratuvarında insanlık tarihinde bir ilki gerçekleştirerek uzayda beyin-bilgisayar karşılıklı etkileşim sistemini kullandılar. Bu sistem ile birlikte astronotlar karşılıklı kavramsal çalışma ile komut alışverişi yaparak birbirlerinin zihinsel durumunu kontrol ettiler.

bey
Beyin-bilgisayar kontrol sistemi

Şencou-11 ve Gök Saray-2 birleşiminden bu yana 3 gün geçti ve bu süreç içerisinde astronotlar uykularından erken saatlerde uyanarak görevlerinin başına geçtikten sonra beyin-bilgisayar yöntemi ile birbirlerinin zihinsel durumlarını kontrol ediyorlar.

Beyin-bilgisayar kontrol sistemi
Beyin-bilgisayar kontrol sistemi

 

Uzayda birbirinden karışık görevleri tamamlamaya çalışan astronotlar büyük zorluklarla karşılaşabiliyorlar. Bu yüzden beyin-bilgisayar periferal sinir sistemleri ve hareket sistemlerine bağlı kalmayarak, astronotların düşüncelerini emir komuta zincirine yönlendiriyor ve aynı zamanda astronotların zihinsel durumlarını inceleme altına alıyor. Bu şekilde insan-bilgisayar arasındaki iletişimi kurarak insan üzerindeki iş gücünü azaltıyor.

Açıklamalara göre; astronotlar ellerinde bulundurdukları tohum paketi ile 3 saatten fazla sürecek tohum ekme işlemine girerek uzayda bitki yetiştirme işlemlerine başlayacaklar.

Pekin Kontrol Merkezi 20 Ekim akşamında Şencou-11 ve Gök Saray-2 adlı iki uzay aracının birleştiğini tamamladığını ve bu birleşme sonrasında aracın yörüngesine oturtulması ve sonraki görevlerin hazırlıklarına başlaması için astronotların çalışmalarının geçici süreliğine durdurulduğunu doğrulamıştı.

Uçuş kontrol merkezi iki aracın birleşme ayarlarını yaptıktan sonra uzay araçlarını ters uçuş halinden düz uçuş haline getirilerek Şencou insanlı uzay aracı önde ve Gök Saray-2 uzay laboratuvarı arkada olmak üzere birleşim tamamlanmıştı.

Berkcan Yalçın

Ankara Üniversitesi Sinoloji ABD. (Çinîyat) mezunu. Bilimdili.com çevirmen ve yazarı. Şu anki ikamet yeri Pekin, ÇHC.

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...