Bilgisayar Buluşlar Dünya Evren Tarih

İnternet Nasıl Doğdu?

Sputnik 1 Uydusu, Dünyanın ilk yapay uydusudur.

Wernher Von Braun, Almanya’nın Hitler döneminde faaliyet gösteren en önemli bilim adamlarından birisiydi. Bütün çalışmalarını balistik füzelerin üretilmesi üzerine yaptı ve II. Dünya savaşında yaptığı güdümlü ve uzun menzilli roketler savaşan askerlere değil; Londra ve Paris’in sivil yerleşim yerlerine de atıldı. Bu nedenle, Dünyayı bir korku kapladı. Eskiden savaşlar cephede askerler tarafından yapılır, cephede kaybeden taraf, topraklarından ve şehirlerinden olurdu. Fakat sivil halka genelde dokunulmazdı. Balistik füzelerin üretilmesinden sonra bu değişti. Sivil insanlar üzerinde psikolojik baskı da oluşturmaya başladı.

Verner von Braun, Alman subaylarla birlikte.

II. Dünya savaşının son günlerinde Amerikan askerleri Von Braun ve ekibinin çalıştığı bölgeye indirildi. Von Braun’un kardeşi Magnus, Amerikan askerlerine gelerek kendisinin dünyaca ünlü bilim adamı Von Braun’un kardeşi olduğunu ve teslim olmak istediklerini söyledi. Bunun üzerine Von Braun ve ekibi Amerikaya geldiler. Newton’un “Cannon Ball” tabiriyle ifade edip hedef gösterdiği insan yapımı bir uydunun Dünya yörüngesine yerleştirebilme fikrini çocukluğundan beri aklında tutan Braun, Los Angeles’ta bügünkü NASA JPL (Jet İtki) laboratuvarının temellerinin atılmasında yaptığı roket çalışmalarıyla büyük rol oynadı.

SSCB ve Amerika iki süper güç olan ve hep birbirleriyle yarış halinde olan iki devletti. Başkan Eisenhower SSCB’yi gözetleyebilmek, Rusların ne yaptıklarından haberdar olmak için istihbarat imkanlarını araştırıyordu. Casus uçaklar gönderiliyor fakat Ruslar farkedip ABD uçaklarını bombalıyordu. Bunun üzerine Başkan Eisenhower Uzay kavramını ortaya atıp Oksijenin bittiği ve insanların artık normal nefes alamayacağı yerin başlangıcı olan 100 km üzerini hiçbir ülkenin hava sahası ilan edemeyeceğini söyleyip Birleşmiş Milletlerden onaylattı.

Bu sayede bir yapay uydu yapılıp 100 km’den yukarıya atılırsa çok rahat bir şekilde SSCB’yi uydulardan gözetleyebilme imkanı doğuyordu. Bu da kanunlara ters düşmeyecek ve başka bir ülkenin hava sahanlığını ihlal etmemiş olacaktı. Almanya’dan gelen bilim adamı Von Braun’a ise güvenmiyorlardı. Amerikan Ordusu içerisinde bir birim sürekli uydu fırlatma derdindeydi ancak bir türlü istenen hıza ulaşılamıyorlardı.

Derken Almanya’dan Amerika’ya göç eden bir grup bilim adamı Amerika’nın Nükleer ve Uzay çalışmalarının sırlarını önce İtalya’ya ordan da SSCB’ye kaçırdılar.

Bu sırlara sahip olan Rus bilim adamları ellerini hızlı tutarak 4 Ekim 1957’de Sputnik isimli uzay aracını uzaya fırlattı ve Amerika’nın önüne geçmeyi başardılar. Başkan Eisenhower’a ciddi eleştiriler gelmeye başladı. Çünkü Sputnik Uzay Aracı ABD semalarından geçerken herkesin radyosundan duyabileceği biçimde “biip” şeklinde radyo yayını yapıyordu. Amerikalılar Rusların Sputnik’in içine füze yerleştirdiğini ve kendilerini vuracaklarını zannediyorlardı. Başkan Eisenhower ise bu olayı sürpriz olarak bile karşılamadı. Çünkü kendisi de Rusya’yı gözetlemek için böyle bir proje üzerinde çalışıyordu.

Werner von Braun

Bu gelişme üzerine Almanya’dan gelen von Braun’a nihayet görev verildi ve derhal uzaya uydu fırlatacak bir roket yapması istendi. NASA JPL’nin şu anki mahallinde çalışmalarını yapan Braun Explorer I isimli uzay aracını yaptı. Ardınndan da NASA kuruldu ve ABD uzaya açıldı.

Şu an bile ABD insanlı uzay uçuşlarını Rus Soyuz Uzay araçlarıyla yapmaktadır. Çünkü kendi uzay araçları hem pahalı hemde uzun süren yolculuklar gerektirmektedir. Mesela Ruslar Soyuz Uzay aracını Uluslararası Uzay İstasyonu’na 6 saatte gönderip 3.5 saatte Astronotları Dünya’ya getirebilmektedirler. ABD uzay mekiklerinin ise gönderilmesi ve geri getirilmesi günler sürdüğü gibi, muazzam biçimde pahalıya maloluyordu.

Ve internetin doğuşu:

Başkan Eisenhower Nükleer ve Uzay sırlarının çalınıp Sovyetler’e verilmesini araştırıp öğrendi. Bunun üzerine bilim adamlarını toplayıp askeri yazışmaları mektupla değil de elektronik olarak ve kimsenin eline geçmeyecek şekilde tasarlanmasını istedi. Bunun üzerine, ordu, güvenlik birimleri ve devlet kurumları arasında güvenli iletişimi amaçlayan Arpanet kuruldu ve internet doğdu.

Amerikan ordusu 1958’den 1980’lere kadar İnternetin öncülü olan arpanet’i bilfiil kullandı fakat, yaygın sivil kullanıma bir türlü geçilmedi. Bunun sebebi aslında çok açık: Bilgisayarlar çok ilkel ve çok pahalıydı. 1970’lerde üniversitelerde daha çok e-posta amaçlı kullanılmaya başlayan internet, kişisel bilgisayarların 80’lerin ortasından itibaren ucuzlayıp yaygınlaşmasıyla 1993 yılında “www” ön ekiyle birlikte tüm insanlığın kullanımına açıldı. Bugün bildiğimiz internet işte böyle, uzay yarışı sayesinde doğup büyüyüp gelişti.

Kaynak
http://www.kozmikanafor.com/uzay-araclarinin-kacis-hizi-internetin-dogusu/

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...