Dünya Evren

Özel Şirketler Ay ve Yörüngesine Gidecekler

Astronot Alan Bean'ın bıraktığı ayak izleri 1969

SONRAKİ DURAK: AY

Uzay ve havacılık girişimcisi Rabırt Bigilov (Robert Bigelow – Bigelow Uzaycılık’ın sahibi), uzay istasyonlarının 2020 yılına kadar Ay’ın yörüngesinde olabileceğini düşünüyor. Şirketi Bigelow Uzaycılık şimdiden 3 şişirilebilir uzay ortam aracı ilk örneğini (prototip) yörüngeye fırlattı.

En son projeleri, Spaysİks (SpaceX) Ejderha (Dragon) kargo gemisi ile 2016 yılında Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) teslim edilen Bigelow Genişletilebilir Faaliyet Modülü (BEAM) projesidir. BEAM, şimdiye kadar özel olarak inşa edilmiş ve uzay istasyonuna yerleştirilen ilk şişirilebilir oda. NASA’nın gelecekteki yaşam alanı ortamı testinin bir parçası olarak üretildi ve Bigelow Uzaycılık BEAM’in şimdiye kadar iyi performans gösterdiğini bildiriyor.

UZAYA YOLCULUK

Uzay turizmi, Bigelow ve diğer uzaycılık girişimleri için önemli bir konu.

26 Şubat’ta Elın Mask (Elon Musk), Speysİks’in 2018’de Ay’a özel bir uçuş başlatacağını açıkladı. Elın Mask 26 Şubat’ta, Speysİks’in 2018’de Ay’a özel bir uçuş yapacağını duyurmuştu.Ejderha (Dragon) kapsülünde Ay’a yolculuk yapmak için 2 kişi şimdiden ödeme yaparak yerini hazırladı. Bu yolculuğa çıkacak şanslı kişiler Speysİks’in Falkın Hevi (Falcon Heavy) roketi vasıtasıyla fırlattıldıktan sonra Ay’ı dolaşma şansına sahip olacaklar. Ayrıca Blu Orijin (Blue Orgin) Uzaycılık şirketinin sahibi Ceff Bezos (Jeff Bezos) de Di Waşington Post (The Washington Post) gazetesine verdiği demeçte Ay’a yönelik girişimlerde bulunacaklarını açıklamıştı.

Ay ve ötesi için yaşanabilir alanlar ve özel uzay istasyonları Bigelow ve şirketinin öncelikli hedefi konumunda. Bigelow Uzaycılık 2020’de devasa bir şişirilebilir yaşam alanını ve bir özel uzay istasyonunu yörüngeye yerleştirmeyi umuyor ve bunu NASA’nınkine nazaran çok daha düşük maliyetlerle başaracaklarını söylüyor. Bigelow ve diğer Uzaycılık şirketleri uzaya yapılacak yolculukları daha ucuz ve daha ulaşılabilir hale gitirdikçe insanlık gezegenimizden çok daha uzaklara ulaşacak ve belki yeni gezegenleri kolonize edebilir hale gelecek.

SpaceX, Mars’a Ulaşımı Ucuzlatmayı Hedefliyor Ay’ın Oluşumuna İlişkin Yeni ve Daha Kapsamlı Bir Teori Öne Sürüldü

 

Kaynak
futurism.com

Burak Cem Vural

Ankara Üniversitesi Radyo Tv Sinema mezunu. Bilimdili.com Editör, Yazar ve Çevirmeni.

iletişim: burakcem@bilimdili.com

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...