Antropoloji Arkeoloji

Ötzi’nin (Oetzi) Yediği Son Şey Pastırmaydı

İtalya'daki Bolzano Arkeoloji Müzesi'ndeki buz adam Ötzi'yi temsilen yapılmış bir heykel sergileniyor. (28 Şubat 2011)

Ötzi’nin midesindekileri inceleyebilmeyi başaran bilim adamları Ötzi’nin yediği son şeyin kurutulmuş keçi eti olabileceğini düşünüyor.

Alman mumya uzmanı Albert Zink geçen çarşamba Vienna’da yaptığı konuşması sırasında ‘’Etin yapısının tahlilini yaptık, buna göre yediği şeyin oldukça yağlı, pastırmamsı kurumuş et olduğunu söyleyebiliyoruz.’’ dedi.

Ayrıca, yediği bu leziz kurumuş et parçasının hayatını sürdürdüğü ve kalıntılarının 1991’in Eylül ayında bulunduğu İtalya’nın kuzeyindeki Güney Tırol bölgesindeki bir keçiden olduğu düşünülüyor.

Ötzi, iki Alman tırmanışçı tarafından bir buz kütlesi içersinde mumyalanmış bir biçimde Ötzel (Oetztal) Alplerinde (deniz seviyesinden 3,200 metre yüksekte) bulunmuştu.

Bilim adamlarının Ötzi’nin gizemli geçmişine perde aralamak için yüksek teknolojili aygıtlar kullanarak yaptığı çalışmalar onun henüz 45 yaşlarındayken öldüğünü, 1.60 boyunda olduğunu ve 50 kiloda olduğunu ortaya koydu.

Göğüs kafesi ve sol omuz kemiği arasındaki bir damara aldığı ok darbesi ile elindeki derin kesik sebebiyle ağrılı bir şekilde ölmüş.

Bilim adamları son keşiflerinin bir parçası olarak Ötzi’nin midesinde ülser uyarıcı bir bakteri bulunduğunu ve onun mide ağrılarından muzdarip olduğunu da buldular.

Zink bu ayın başlarında ünlü Amerikan dergisi Sayns’ta (Science) ‘’Vücudundaki parazitleri, zayıf kemik bağ dokuları ve kötü dişlerini bir kenara bırakırsanız oldukça iyi bir vücudu vardı.’’ diye yazdı.

Çeviri: Melike Sönmez

Kaynak
https://phys.org/news/2017-01-iceman-oetzi-meal-stone-age.html
İçerikler

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...