Arkeoloji

Roma Pagan Dönemi At Yarışları, Antik Kurallara Göre Beyşehir’de Yeniden Hayat Buluyor

Türkiye’nin önemli Eski Çağ tarihçilerinden Prof. Dr. Hasan Bahar (Selçuk Üniversitesi), Beyşehir Fasıllar Mahallesi’nde bulunan antik kalıntılar üzerinde bir araştırma gerçekleştirmiştir. Bahar’ın gerçekleştirdiği araştırmalardan yola çıkılarak Beyşehir’de antik bir gelenek yeniden hayat bulacak.

Türkiye Jokey Kulübü, Türkiye Binicilik Federasyonu ve Beyşehir Belediyesi’nce söz konusu bölgede yer alan Lukuyanus Anıtı’nda ilk kez ‘Lukuyanus Atlı Dayanıklılık Yarışmaları’ düzenlenecek.

Prof. Dr. Bahar, Roma-Pagan dönemine ait olan bu anıtın, genç yaşta yaşamını kaybeden ‘Lukuyanus’ adlı binici anısına yaptırıldığını, anıttaki yazıtın da “at yarışlarının kurallarını anlatan en eski yazıt” olduğunu ve gerçekleştirilecek yarışların o günün kurallarına uygun yapılacağını belirtti.

Yapılacak yarışlar Prof. Dr. Hasan Bahar,  Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı Atıf Bülent Bora ve Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun’un katılımıyla gerçekleştirilecek.

Antik kurallara uygun koşularda gerçekleştirilecek yarışlar, 10 Eylül 2017 Pazar günü Beyşehir’in Avşar Mahallesi’nde; dereceye girenler için yapılacak kupa töreni ise Fasıllar Mahallesi’nde yer alan antik Lukuyanus Anıtı önünde düzenlenecek.