Arkeoloji

Viking Savaşçı Kadınların Varlığına dair İlk Genetik Kanıt

Evald Hansen'in arkeolog Hjamar Stope tarafından çıkartılan mezarın orijinal planını baz alan ve 1889'da yayınlanan temsili çizimi.

Uppsala ve Stockholm Üniversitesi araştırmacılarınca keşfedilmiş olan yeni DNA aslında Viking kadın savaşçıların var olduğunu kanıtladı.

İsveç Viking Çağı’ndan kalan simgeleşmiş bir mezar, savaşın erkeklere özgü bir eylem olmadığı; kadınların da savaş alanında yüksek mertebelerde bulunmuş olabileceğini açığa çıkardı.

Bu çalışma 10.yy ‘ın yarısında İsveç Viking kasabası Brika’da bulunan Viking Çağı’nın en önemli mezarlarından bir tanesinde yürütüldü.

Bu defin 1880’lerde kazıldı ve içersinden kılıç, zırh delici oklar ve iki adet atın da içine dahil olduğu savaşçı kalıntıları çıkarıldı. Ayrıca tam takım oyun tahtası da var idi. İskeletin bazı yapısal özelliklerine bakılarak bahsi geçen iskeletin bir kadına ait olduğunu ortaya koyuldu. Fakat bu mezar bir asrı aşkın süredir erkek savaşçı tiplemesine örnek teşkil ettiğinden her zaman erkek bir Viking’e ait olduğu kanısına varılmıştı.

Genetik bilimciler, arkeologenetikçiler ve arkeologlar birlikte çalışarak iskeletten alınan DNAnın, iki adet X kromozomu taşıdığı ve Y kromozomu taşımamış olduğunu ispatladılar. Uppsala Üniversitesi Organizma Biyolojisi bölüm Profesörü Mattias Jakobsson bu gelişmeye lişkin “Bu bir kadın Viking savaşçısının varlığına dair ilk biçimsel ve kalıtsal bilgidir.” açıklamalarında bulundu.
 
Başlangıçta mezarın nasıl görünmekte olduğuna dair canlandırım. KAYNAK: Upssala Üniversitesi
  Sözü edilen oyun setinin, bahsi geçen kadının taktik ve stratejilerle çalışan ve savaşta birlikleri yöneten askerlikvari bir mesleğe sahip olduğunu gözler önüne seriyor. 

    Üzerinde çalıştığımız şey, efsanelerden türemiş Valkyrie (İskandinav mitolojisinde tanrıça Helin’e hizmet eden bakire savaşçı veyahut melek) değil gerçekte var olmuş, cinsiyeti kadın olan askeri bir liderdir.

 “Yazılı kaynaklar sıklıkla kadın savaşçılardan bahseder, fakat bizim bu çalışmamız onların varlığına dair gerçek anlamda ikna edici kanıtımızdır.” diyor Arkeoloji ve İlk çağ Tarihi bölüm Profesörü Neil Price.

Daha detaylı bilgi için

Charlotte Heden Stierna Jason et al/Genom bilimince tasdik edilmiş bir kadın Savaşcı.
Tedarik eden: Upssala Üniversitesi
https://m.phys.org/news/2017-09-genetic-proof-women-viking-warriors.html

Tuğçe Gamze Gözelel

Trakya Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık (İngilizce) şu anki ikamet yeri:Edirne

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...