Arkeoloji ARKEOLOJİ & TARİH Bilimdili Akademisi DOĞA & ÇEVRE Tarih

Isık Göl’de Balbal Bulundu

 

Isık Göl’de yaklaşık 3 metre yüksekliğinde balbal heykel bulundu.

Isık Göl’ün Tüp ilçesinin Ak Bulun köyünde bir çiftçi balbal taş buldu. 

60 yaşındaki Erkin Turbayev 15 Ekim 2022 tarihinde tarlada patates ekerken balbal taşı keşfetti.

 

Ak Bulun köyünde yaşayan tarihçi Canbolot Abdikerimov, köyün bulunuğu arazide daha tarihî eserlerin ve yerlerin çok oluğunu ve daha fazla tarihî kalıntıların bulunabileceğini belirtti.

Abdikerimov “Ak Bulun ve Bişkek arasında MÖ VI.-III. yüzyıla ait olduğu düşünülen İskitlere ait höyüklere benzer  tepeler var. Ayrıca Çin kaynaklarında Chigu veya Chiguchen (Kızıl Vadi) oalrak geçen ve MS 160 yılına ait olan Sarı Bulun Antik Kenti’nin varlığına dair izler mevcuttur. Aynı zamanda bölgede Havari Matta Kilisesi’nin varlığına dair çalışmalarda devam etmektedir. Bulunan bu heykel önemli birine aittir. Üzerinde önemli olduğunu belirten simgeler vardır: Başlığında birtakım çizimler göze çarpmaktadır. Boynun etrafında flar şeklinde bir omuzluk ve ortada birleşen elin bu heykelin önemli bir unvana sahip olduğunu gösterir. Belindeki nakışlı kemerde Saka devrinde kullanılan akinaki tarzı bir hançer takılı. Heykelin hangi yıla ve kime ait olduğu henüz bilinmemektedir. Arkeologlar ilerleyen günlerde bunu net bir biçimde belirleyecektir.” dedi. 

Kırgızistan ve Kazakistan Yazarlar Birliği üyesi olan Kadirbek Musaev: “Ben balbal taşı kadına benzettim. Ancak elindeki hançeri gördüğümde erkek olabileceğini ihtimali kafamı karıştırtı. Boyunu ölçtüğümde 2 merte 70 cm çıktı. Yerde kazı ve çıkarma sırasında suratı zarar gördü ve bir kısmını kırdılar. Kırılmamış olsaydı taşın cinsiyetini belirlemek daha kolay olurdu. Bu bölgede bu kadar büyük bir taş ilk defa bulundu.” dedi.

 

Kaynak: https://www.turmush.kg/news:479216

Hilal Çağlar

Türklük Bilimi Uzmanı

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...