DOĞA & ÇEVRE Dünya Endüstri

Hava Kirliliğinden Yüzük Yapıldı

© REUTERS/ Damir Sagolj

Hollandalı tasarımcı Dan Rosıhard (Daan Roosegaarde), Pekin’deki hava kirliliği üzerine yaptığı gelecekçi çalışmada, yer altında konuşlandırılmış bakır bobinler aracılığıyla bir elektrostatik alan oluşturup havadaki kirliliğe neden olan partikülleri emen bir düzenekle, kirli havadan değerli taşlar üretiyor ve bu taşlardan bileklik ve yüzükler üretiyor.

Rosıhard, soluduğumuz havayı temizleyip tekrar solunabilir hale getirmek amacıyla 7 m yüksekliğindeki ‘Temiz Hava Kulesi’ni yaratmış. Kule en üst noktasından emdiği kirli havayı arıtıp, 6 kenarındaki çıkışlardan temiz halde tekrar ortama salıyor. Saatte 30 bin m3 kirli havayı temizleyebilen kule, bunu yapabilmek için kaynağını temiz enerjiden alan 1400 watt elektrik harcıyor.

SADECE HAVAYI TEMİZLEMİYOR, DEĞERLİ TAŞLAR DA ÜRETİYOR

Bu hava süzgeci, sadece havayı temizlemiyor, ayrıca değerli taşlar üretmek için de kullanılıyor. Elde edilen kir ve atık sıkıştırılarak bileklik ve yüzüğe dönüştürülüyor. Bu sayede de kampanyayı destekleyenlere yaptıkları bağışın bir geri dönüşü anlamında hediyeler gönderiliyor.

© REUTERS/ DAMİR SAGOOLJ Daan Roosegaarde ve onunla birlikte çalışan bir mühendis ekibinin geliştirdiği dünyanın en büyük kirli hava emen temizleyicisinin hava kirliliği bulunan şehirleri temizleme potansiyeli bulunuyor.
© REUTERS/ DAMİR SAGOOLJ
Daan Roosegaarde ve onunla birlikte çalışan bir mühendis ekibinin geliştirdiği dünyanın en büyük kirli hava emen temizleyicisinin hava kirliliği bulunan şehirleri temizleme potansiyeli bulunuyor.

HAVADAKİ KİRLİLİĞE NEDEN OLAN PARTİKÜLLERİ EMEN BİR SİSTEME SAHİP

Rosıhard’ın duman çalışması, yer altında konuşlandırılmış bakır bobinler aracılığıyla bir elektrostatik alan oluşturup havadaki kirliliğe neden olan partikülleri emen bir sisteme sahip.

“The Smog Free Project isimli tasarı” Hollanda’nın Rotterdam şehrinde bulunan Rosıhard’ın çekimevinde başlatıldı. Yaklaşık 7 metrelik hava temizleme aygıtının beyaz konik dış yüzü, hastanelerde kullanılan hava süzgecinin teknolojisi ile aynı teknolojiyi kullanıyor. Ancak Rosıhard’ın geliştirdiği emiş gücü çok daha büyük ölçekli olma özelliğini taşıyor.

Tamamen yenilenebilir enerji ile çalışan hava temizleme kulesi, tepesinden çektiği kirli havayı yanlardaki yüzeyler üzerinden salıyor.

İstanbulda Hava Kirliliği
İstanbulda Hava Kirliliği

BİR TOST MAKİNESİ KADAR ENERJİ İLE ÇALIŞIYOR

Yaklaşık bin 400 vatlık (watt) enerji tüketimi ile bir tost makinesi kadar enerji kullanan kule, şehirlerde temiz hava alanları oluşturmak için oldukça verimli bir teknoloji gibi görünüyor. Projenin ekonomik sürdürülebilirliğine bağlı olarak Rotterdam şehrinden başlayacak olan proje, hava kirliliği ile başı dertte olan Pekin, Paris ve Los Angeles gibi şehirlerde denendikten sonra tüm dünyaya sunulacak.

YÜZÜĞÜN İÇİNDEKİ SİYAH KÜP, YÜZDE 42 KARBON BARINDIRIYOR

Bu bileşke sistem, saatte 30 bin metreküp kirli havayı temizleyerek hava içerisinde bulunan küçük partikülleri başka bir kullanımı bulunan farklı maddelere dönüştürebiliyor. Bu işlem sayesinde kirlilikten arındırılmış pozitif partiküllerle yüklü hava atmosfere salınıyor. Böylece salınan hava içerisinde bulunan pozitif yüklü iyon partikülleri, kendilerini inceltilmiş toz tanelerine tutundurarak bu moleküllerin kulenin içerisine hapsolmalarını sağlıyor. Toz partiküllerinin toplanmasının ardından elde edilen siyah renkli toz kendi içerisinde yüzde 42 karbon barındırıyor ve kolaylıkla toz kömür ile karıştırılabiliyor. Kiksıtartır’da (kickstarter) projeye fon talebi oluşturan Rosıhard, yaklaşık 113 bin avro (euro) toplayarak büyük bir zorluğun üstesinden gelmeyi başardı.

Projenin geliştirilmesi halen devam ediyor.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/bilim/20160929/1025065020/pekin-kirli-hava-yuzuk.html

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...