Arkeoloji ARKEOLOJİ & TARİH

İç Moğolistan’da 100’den fazla Hun mezarı bulundu

Arkeologlar,  İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde Hunlar olarak da bilinen göçebelerin bir kolu olan Xiongnu halkına ait 120 mezar buldu. Kalıntılar İç Moğolistan’ın aşağı bölümünde bulundu. Kültürel Kalıntılar ve Arkeoloji Enstitüsü’ne göre bu mezar grubunun yaşı henüz belirlenmedi. Arkeologlar bu yıl mezarlardan sekizini kazdılar. Mezarların içinde tahta tabutlar, insan kemikleri, demir bıçaklar, çömlek kaplar, verniklenmiş eşyalar ve kurban edilen hayvanlara ait parçalar buldular.

 

 

Mezar yağmacıları tarafından zarar verilen bu mezarda, hurma çiçeği çanağına benzeyen 83 parça demirden çiçek keşfettiler. Enstitü’den Arkeolog Song Guodong, demir süslemelerin üzerinde, tahta tabutun bir zamanlar ipekle sarıldığını gösteren ipek kumaş izlerinin olduğunu söyledi. M.Ö. yaklaşık 3. yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkmış olan Hun halkı, Çin ve dünya tarihi üzerinde büyük bir etkiye sahipti.

Song, İç Moğolistan’da bulunan Yinşan Dağları’nın kuzey çayırlarında keşfedilen bu mezar yapısının, türünün ilk örneği olduğunu söyledi. Song’a göre mezar, Hun halkı üzerine yapılan arkeolojik araştırmalar konusunda önemli bir kazı çalışması olduğunu ekledi.

Kaynak

Ülkü Olcay

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...