Tarih

Muğla’da heyecan uyandıran keşif, Anadolu’da Türk tarihi yeniden yazılabilir

Muğla’nın Seydikemer İlçesi’nde tesadüfen bulunan ve Gök Türk dönemindekilerle benzer özellikler taşıdığı düşünülen kaya resimleri için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mustafa Gökçe başkanlığında bir araştırma ekibi kuruldu. Yaklaşık 2 yıl sürecek çalışmalar sonunda kaya resimlerinin hangi döneme ait olduğu kesinlik kazanırsa Türklerin Anadolu’ya 1071 Malazgirt Zaferi’nden önce geldikleri bilimsel olarak kanıtlanacak ve bu keşif Anadolu’da Türk tarihinin yeniden yazılmasına neden olacak.

Kadir Tamer

2019 yılının sonlarına doğru Muğla’nın Seydikemer İlçesinde bir çoban, yeri şimdilik saklı tutulan bölgede bir kaya üzerinde resimler bulunduğunu fark etti. Resimleri inceleyen çoban gördüklerini yörenin yerel sanatçısı Vedat Karakaya’ya anlattı. Çobanın anlattıklarını kendi gözü ile gören Vedat Karakaya daha sonra Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Gökçe ve doktora öğrencisi Eren Fehmi Eroğlu’na ulaşarak durumu anlattı.

Anlatılanlar üzerine bölgeye giden ve kaya resimlerini görerek yüzeysel inceleme yapan Mustafa Gökçe, figürlerin Gök Türk dönemine ait örnekler ile benzerlikler taşıdığını fark etti. Yapılan bu ön inceleme sonucunda gerekli başvurular yapılarak bölgenin tarihi eser olarak tescillenmesi sağlandı.

Araştırma ekibi kuruldu

Bu gelişmeler üzerine Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğretim üyelerinin girişimleri ile farklı üniversitelere mensup araştırmacılardan oluşan 10 kişilik bir ekip kurularak kaya resimlerinin daha detaylı incelenmesi için adım atıldı.  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde görevli Doç. Dr. Mustafa Gökçe’nin başkanlığında Doç. Dr. Yunus İnce, Doç. Dr. Remzi Kuzuoğlu, Doç. Dr. Onur Alp Kayabaşı, Doktor Öğretim Üyeleri Dr. İrfan Deniz Yaman, Dr. Öğretim Üyesi İlker Mete Mimiroğlu, Dr. Cüneyt Güneş, Öğretim Görevlisi Osman Köse, Doktora öğrencileri Ahmet Karadeniz ve Eren Fehmi Eroğlu’dan oluşan ekip Ağustos ayından itibaren bölgede çalışmalara başlayacak. Yaklaşık 2 yıl sürmesi planlanan çalışmalarda kaya resimlerinin özellikleri, ebadı ve teknik özellikleri üzerinde ayrıntılı çalışma yapılacak.

Henüz yolun başındayız

Önemli bir çalışmanın başında olduklarını ancak alınması gereken uzun bir yol olduğunu kaydeden Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Gökçe, “Kaya resimleri üzerinde ilk yaptığımız incelemelerde figürlerin Orta Asya’daki Gök Türk dönemi (6-8. yüzyıllar) ile benzerlik gösterdiğini görüyoruz. Ancak bunu şu anda kesin olarak söylememiz için çok erken. Çünkü Anadolu’ya farklı dönemlerde Türk boylarının geldiği bilinmektedir. Kurulan ekip yaklaşık 2 yıl boyunca bölgede çalışma gerçekleştirdikten sonra bu bilimsel çalışmanın ardından kaya resimlerinin hangi dönemine ait olduğunu net olarak söyleyebiliriz” dedi.

Türk tarihi yeniden yazılabilir

Seydikemer’de bulunan kaya resimlerinden elde edilecek verilerin Anadolu’da ki Türk varlığına farklı bir ışık tutacağını kaydeden Gökçe, “Kaya resimlerinde dağ keçisi, atlı asker ve çeşitli hayvanlara ait figürler var. Ağustos ayında başlayacak çalışmalar ile bu resimlerin üzerinde daha detaylı bir çalışma yapacağız. Elde edilen veriler Anadolu’da ki Türk varlığına farklı bir ışık tutacak. Eğer kaya resimlerinin 10. yüzyıldan önceki bir döneme ait olduğunu bilimsel olarak ispatlayabilirsek, bu Türklerin Anadolu’ya 1071 Malazgirt Zaferinden çok önce yerleştikleri anlamına gelecek. Çünkü böyle eserleri meydana getirmek için bölgede uzun süre yaşamak gerekmektedir. Bu çalışmanın sonunda Anadolu’da ki Türk tarihi yeniden yazılabilir. Beni ve ekip arkadaşlarımızı heyecanlandıran bir çalışma olacak” diye konuştu.

Kaynak

Güdül Kaya Resimleri

İnsanlığın Ortak Belleği: Kaya Resimleri

40 Bin Yıllık Mağara Resimleri Bulundu

 

Hikaye Anlatan Kayalar: Utah ve Arizona Kaya Resimleri

 

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...