DOĞA & ÇEVRE Tıp

Gizemli Virüs Dünyaya Yayılmaya Devam Ediyor

Geçtiğimiz ay (Aralık-2019) Çin’in Vuhan kentinde yeni bir virüs ortaya çıktı. Çinli yetkililerin açıkladığına göre 200 kişi bu virüse yakalandı. En az 1700 kişinin yeni virüse yakalandığı tahmin ediliyor.

3 Kişi Hayatını Kaybetti

Çin’de 3 kişi yeni virüs sebebiyle hayatını kaybetti. Bu virüs insanlarda ciddi akciğer rahatsızlıklarına sebep oluyor. Çinli yetkililer, gizemli hastalığa ilişkin yapılan ilk incelemelerin, hastalığın SARS, Ortadoğu Solunum Sendromu (MERS), influenza, kuş gribi ve adenovirus olmadığını ortaya koyduğunu ifade etmişti.

İnsandan İnsana Geçiyor

İnsandan insana geçtiği için çabuk yayılması bekleniyor. Bu sebeple insanlar endişelenmiş durumda. Seyahat yoğunluğu sebebiyle virüsün hızlıca yayılması bekleniyor. Bazı ülkeler Çin’e olan uçuşlarını iptal etti. Avrupa, Çinli turist istemiyor.

Koronavirüs nedir?

Koronavirüs denilen virüsler hayvanlardan insanlara geçiyor. Yapılan incelemeler sonucunda yeni salgın oluşturan bu virüsün koronavirüs olduğu tahmin ediliyor. Hayvan kaynaklı olduğu için bir hayvan barınağından ya da Çin mutfağından insanlara geçmiş olabileceği düşünülüyor.

Virüs ABD’ye ulaştı

Sputnik’in haberine göre Washington eyaletindeki Seattle kentinde teşhis edildi. Hong Kong, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Tayland’da da bu hastalığın belirtilerini gösteren kişiler tedavi altına alınmıştı.

İçerikler

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...