Tıp

Kovid-19’a Karşı Sürü Bağışıklığına Ulaşmak Neredeyse İmkansız

İspanya’da yapılan geniş ölçekli bir koronavirüs araştrrması nüfusun sadece yüzde 5’inin virüse karşı antikor geliştirdiğini gösterdi.

Hakemli saygın tıp dergisi The Lancet’ta pazartesi günü yayımlanan makaleye göre bulgular, Kovid-19’a karşı sürü bağışıklığının mümkün olmadığını gösteriyor.

İspanya’daki çalışma nisan ayında ülkede sıkı bir tecrit uygulanırken başladı ve hükümete bağlı araştırma ve epidemiyoloji kurumlarınca yürütüldü.

Çalışmanın bulgularına göre İspanya nüfusunun yüzde 95’i hala virüse karşı savunmasız. Bir nüfusta virüs ya da bakteri yeterince fazla kişiye bulaştığında ya da nüfusta yeterli sayıda kişi bu virüs ya da bakteriye karşı aşılandığında sürü bağışıklığına ulaşılıyor.

Çalışmanın ikinci faz sonuçları 4 Haziran’da ulusal ölçekte antikor geliştirenlerin sadece yüzde 5,2 oranında olduğunu ortaya koydu. İlk fazda da bu orana yakın bir değer elde edildi. Pazartesi günü yayımlanan üçüncü faz sonuçlarında bu oran aynı kaldı.

Ülkede koronavirüsün sıcak noktalarından Madrid merkezi için bu oran yüzde 10, yoğun nüfuslu Barselona’daysa yüzde 7 civarında çıktı. Diğer kıyı bölgelerdeyse bu oran azalıyor.

Avrupa Hastalık Kontrol Merkezi, CNN’e yaptığı açıklamada İspanya’da 61 binden fazla katılımcıdan alınan örneklerle yapılan araştırmanın, Avrupa ülkelerinde şu ana kadar koronavirüsle ilgili yapılan en büyük serolojik çalışma olduğunu söyledi.

Raporda “İspanya’daki yoğun epidemi çevresinde görece düşük seroprevalans görülmesi diğer ülkeler için de bir referans olabilir. Şu anda sürü bağışıklığına, zayıf nüfusta bir çok ölümün yaşanacağı ve sağlık sistemlerine aşırı yük bineceği gibi tali zararlar olmadan ulaşmak zor” dendi.

Çalışmanın baş yazarı Ulusal Epidermiyoloji Merkezi Direktörü Marina Pollán, CNN’e yaptığı açıklamada “Bazı uzmanlar yüzde 60 seroprevalans seviyesinin sürü bağışıklığı anlamına geldiğini hesaplamıştı. Ancak bu sayıya ulaşmaktan çok uzağız” dedi.

Avrupa’da koronavirüs salgınından en kötü etkilenen ülkelerden biri olan İspanya’da 250 bin Kovid-19 vakası yaşanmış, 28 binden fazla kişi ölmüştü.

Lancet’taki makalenin bulgularını yorumlayan Cenevre Yeni Ortaya Çıkan Viral Hastalıklar Merkezi Başkanı Isabella Eckerle ve Cenevre Üniversitesi’nden virolog Benjamin Meyer de “Bu bulgular ışığında doğal bulaşma yoluyla sürü bağışıklığına ulaşmayı önermek sadece etiğe aykırı değil aynı zamanda da imkansız” dedi.


Kaynak: Independent