Tıp

Birleşmiş Milletler Uyardı: “Radikal önlemler alınmazsa yeni salgınlar göreceğiz!”

Birleşmiş Milletler, korona krizini ele alırken, hükümetlerin salgının gerçek nedenlerine yeterince dikkat etmediğini belirtti. Eğer büyük değişiklikler yapılmazsa, gelecekte yeni salgınlar insanları tehdit etmeye devam edecek.

Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıkların nedenlerine dikkat çekiliyor. Kovid-19 salgınının büyük bir ihtimalle yarasalardan insanlara geçtiği düşünülüyor. Kovid-19; Ebola, MERS, SARS ve Batı Nil ateşini de içeren en yeni salgın hastalıktır. Ortaya çıkan bulaşıcı hastalıkların dörtte üçü hayvanlardan insanlara bulaşmıştır.

BM raporu, hayvansal gıdalara talebin artması, vahşi yaşam alanlarının tahrip edilmesi, yaban hayvanı ticareti ve iklim krizi gibi nedenlerden dolayı hayvanlardan insanlara bulaşıp salgına sebep olabilecek salgın hastalıkların gelecekte de görülebileceğini belirtiyor.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı Direktörü Inger Andersen, “Bilim açık: vahşi yaşamı sömürmeye ve ekosistemlerimizi yok etmeye devam edersek, önümüzdeki yıllarda bu hastalıkların istikrarlı bir şekilde artmasını bekleyebiliriz” dedi.

“Salgın hastalıklar hayatlarımızı ve ekonomilerimizi mahvediyor ve son aylarda gördüğümüz gibi en fakir ve en savunmasız olanlar en çok acı çekiyor. Gelecekteki salgınları önlemek için, doğal çevremizin korunmasıyla çok daha fazla ilgilenmeliyiz ”

Başta düşük ve orta gelirli ülkelerde olmak üzere yaklaşık iki milyon kişi her yıl ihmal edilmiş zoonozlardan ölmektedir. Yalnızca son yirmi yılda, zoonotik hastalıklar 100 milyar dolardan fazla ekonomik kayıplara neden olmuştur.

Doğal yaşam üzerindeki artan baskılar sürdürülebilir arazi yönetimi ve iklim değişikliğiyle mücadelenin hızlandırılmasıyla azaltılabilir.


Kaynak: knack.be