Kitap

Göçebe Dergisi’nin 5. Sayısı Yayınlandı

  1. Sayımızı sunarken

 “Ağaç kovuğundan çıkmadık, gökten zembille inmedik.

Tesadüfen olmadık, toplamayla oluşmadık.

 Tarihte Türk’tük, hâlde Türk’üz, istikbalde de Türk olacağız.”

 

Göçebe Dergisi’nin 5. sayısını sunarken zafer ve gururun mutluluğunu yaşamaktayız.  Azerbaycan halkının ve ordusunun 44 günlük destansı mücadelesi sonrası zaferle mükâfatlandırıldık.

10.12.2020 tarihinde Azerbaycan’da düzenlenmiş olan zafer kutlamalarına II. Karabağ savaşında 2783 şehidimizin anısına Türkiye’den 2783 Mehmetçiğimizin katılması kardeşliğimizin ne kadar anlamlı hâle geldiğini göstermektedir. Zafer kutlama konuşmaları hem kardeşlerimizin tarihî derinliklerini ortaya koyarken hem de ortak bir gelecek inşa edeceğimizin damgası niteliğindedir.

Göçebe Dergisi olarak Turan yolunda mücadelemize durmadan devam edeceğiz. Bütün Türk Dünyasının zafer ve gurur günü kutlu olsun!  

Sözlerimizi sonlandırırken 45. Ölüm yıldönümünde “Vaktiyle Bir Atsız Varmış Var Olsun!” diyerek Atsız Ata’nın ölümsüzlüğünü anmadan geçmeyeceğiz.

SONA DOĞRU

Bilsin cihan ki ben bu cihanın nesindeyim:

Bir ülkünün mehabetinin zirvesindeyim.

Dünya denen mezellete dalsın her isteyen;

Ben ırkımın şeref taşan efsanesindeyim.

Herkes bir özleyişle yaşar… Ben de öylece

 

Altaylar’ın ve Tanrı Dağ’ın çevresindeyim.

Merdânelikle şöyle bakıp ayrılıklara

Son menzilin hüzün dolu kâşânesindeyim.

Artık vedâ zamanına pek fazla kalmadı;

Yorgun ve kimsesiz ölümün bahçesindeyim…

Hüseyin Nihâl ATSIZ (1905 – 1975)

Bu sayımız dört bölümden oluşmaktadır, Dil bölümünde; “Türk Dilinin Bugünkü Durumu ve Geleceği” ve Sözcüklerin Soy Kütüğü”; Düşünce – Fikir Yazıları bölümünde; “Turan İyilikten Yanadır”, “Nerede O Eski Oyunlar”, “Türkistan’dan Esen Yeller” ve “Karanlık Dünyanın Aydınlık Şairi: Âşık Veysel”; başlıklı yazılar olmak üzere  Edebî Yazılar bölümünde; “Sevda İklimi”, Gökçe”, “Bugün Güneş Doğdu”, “Özlemişim” ve “Gülcağzım”; Göçebe Dünyasından ise;  “ “İşgalden kurtarılan Karabağ’da, Bilim Merkezi ve üniversite kurulacak”, “İngiliz Savunma Bakanı Wallace, Türk SİHA’larının Üstünlüğünü Örnek Gösterdi” ve “Emekli Resim Öğretmeni, Baba Mesleği Tahta Kaşık Zanaatını Yaşatıyor” başlıklı yazılar ve Kitap Önerileri yer almaktadır.

Saffet Alp YILMAZ

Dergiye erişim için tıklayınız: Göçebe Dergisi

Derginin pdf formatına erişim için tıklayınız: Göçebe Dergisi Pdf Formatı