ARKEOLOJİ & TARİH

Savaşçı Bir Kadına Ait olduğu Sanılan 1000 Yıllık Mezar Aslında Bir Erkeğe Aitmiş

1968 yılında Finlandiya’da bulunan 1000 yıllık olduğu düşünülen mezarda kadın bir savaşçının yattığı düşünülüyordu. Çünkü mezarda kadınlarla ilişkilendirilebilecek takılar ve biri bronz kabzalı olmak üzere iki kılıç vardı. Finlandiya’nın Suontaka şehrinde bulunan bu mezarın 1050-1300 yıllarından günümüze kadar geldiği tahmin ediliyor.

Mezar açıldığında büyük ölçüde çürümüş bir insan iskeleti ile karşılaşıldı. Sadece iki bacak kemiğinden örnekler alınabildi. Kemikten alınan parçanın DNA’sı incelendiğinde mezarda yatan kişinin fazladan bir X kromozomu taşıyan erkek birey olduğu ortaya çıktı. Erkekler XY kromozomu taşırken, bazıları bilinmeyen bir sebeple XXY kromozomu taşıyor. Günümüzde erkeklerde görülen bu duruma Klinefelter sendromu deniyor. Klinefelter sendromu olan erkeklerde düşük testosteron, yüz ve vücutta kılların olmaması, büyümüş göğüsler gibi belirtiler oluyor.

1050-1300 yıllarında yaşayan Finlilerin Klinefelter sendromu olan yani kadınsı görünen erkeklere nasıl tepki verdiğini bilmiyoruz. Fakat bulunan bu mezardan yola çıkarak, mezarda yatan bireyin kadınsı ve erkek yönleriyle kabul gördüğünü ve saygın biri olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü mezarda hem kadınsılığını yansıtan kadın takıları hem de erkekliği ve savaşçılığı yansıtan iki adet kılıç bulunmuştur. Suontaka’da yaşamış olan bu birey aynı zamanda erkek ve kadın öğeleri ile gömüldü.

Suontaka mezarının, toplumsal cinsiyet kimliğine dair tipik bir erkek ya da kadın duygusuna sahip olmayan saygın bir kişiyi barındırdığını öne sürülüyor. İskandinavya’da mücevher ve diğer kadınsı eşyalarla gömülen erkeklerin mezarlarını yorumlamak zor olmuştur. Suontaka bireyine benzer, yaklaşık 1000 yıl önceden kalma bir mezarda yüksek rütbeli bir erkek olduğu tahmin edilen ve kadın kıyafetleri, mücevherler ve küçük bir bıçakla gömülen bir birey bulunmuştur.  İsveç’in Vivallen kentinde bulunan bu mezarın ritüel uzmanı bir erkeğe ait olduğu düşünülüyor. Çünkü erken ortaçağ İskandinavya’sında şamanların kadın kıyafetleri giydiğine dair kanıtlar var.


Kaynak: https://www.sciencenews.org/article/medieval-grave-finland-warrior-nonbinary-person-gender

İdris Kılıçaslan

Gazi Üniversitesi Tarih Öğretmenliği-Lisans
Gazi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi-Yüksek Lisans
Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-Doktora

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...