Bilgisayar Buluşlar DÜŞÜNCE Endüstri TEKNOLOJİ Yapay Zeka

Yüz Tanıma Teknolojisi, Önemli Avantajları ve Dezavantajları

Facebook’ta bir fotoğraf paylaştığınızda, platform fotoğraftaki kişileri otomatik olarak etiketler ve bunu çokta önemsemeyebilirsiniz. Ancak, yüz tanıma teknolojisinin Londra’da bir sokakta yürürken izniniz olmadan sizi izleyebileceğini keşfettiğinizde, bu sizin mahremiyetinizin işgalini sorgulamanıza neden olabilir.

Tıpkı diğer yeni teknolojilerde olduğu gibi, yüz tanıma özelliği de beraberinde bir takım avantaj ve dezavantajlar sunuyor.

Yüz tanıma nedir ve nasıl çalışır?

Yüz tanıma, bir kişiyi tanımlamak için yüzün ayırt edici özelliklerini kullanan bir biyometrik teknolojidir. Ve yüz tanıma pazarının 2022 yılına kadar 9,6 milyar dolara yükselmesi de bir beklenti olarak karşımıza çıkıyor.

Günümüzde bu teknoloji, telefonunuzun kilidini açmanıza, havaalanında güvenlikten geçmenize izin vermek ve mağazalarda ürün satın almak gibi çeşitli uygulamalarda karşımıza çıkmaktadır.

Bir örnek vermek gerekirse, Mayıs 2018’de Rose Bowl konserinde, Müzisyen Taylor Swift’in takipçilerinin kapıdan geçip geçmediğini tespit etmek için kullanıldı.

Bugün, her türden veriye sahibiz, mevcut fotoğraf ve video verilerinin bolluğu, yüz tanıma teknolojisinin çalışmasını sağlamak için gereken veri setini bizlere sağlıyor.

Yüz tanıma sistemleri, şehirlerimizde kurulu olan yüksek kaliteli Kapalı Devre (CCTV) güvenlik kameralar, akıllı telefonlar, sosyal medya araçları ve diğer online uygulamalar tarafından oluşturulan milyonlarca görsel veriyi ve videoyu analiz ediyor.

Yazılım haritasındaki makine öğrenmesi ve yapay zeka yetenekleri, ayırt edilebilir yüz özelliklerini matematiksel olarak gösterir, görsel verilerdeki kalıpları arar ve yeni görüntüleri ve videoları, kimliği belirlemek için yüz tanıma veritabanlarında depolanan diğer verilerle karşılaştırır.

 

Yüz Tanıma Teknolojisinin Avantajları

 

 

…..

 

Yazar : Hüseyin Güzel

 

Yazının kaynağına ve devamı için  KnowHUB sitesinden devam edebilirsiniz .

https://knowhub.dev/yuz-tanima-teknolojisi-onemli-avantajlari-ve-dezavantajlari/

 

KnowHUB, Börü Projesi Ürünüdür.

İçerikler