Kitap

Homo Sapiens

İnsan türünün kısa bir tarihi olan bu kitap Yuval Noah  Harari tarafından yazılmıştır. Ertuğrul Genç tarafından Türkçeye tercüme edilmiştir. Türkiye’deki ilk baskısını 2015 yılında yapan bu kitap 2017 yılı ocak ayında 27. baskısına ulaşmıştır. Buna dayanarak Türk okurunun bu kitabı sevdiğini söyleyebiliriz.

Eser, günümüz insanının yani Homo Sapiens’in ortaya çıkışından günümüze kadar uzanan bir tarih kitabıdır. Homo Sapiens ortaya çıktıktan sonra Doğu Afrika’dan tüm dünyaya yayılmaya başlıyor ve Sapienslerin gittiği her yerde yerli nüfus yok oluyor. Yerli nüfus,Sapiens’in akrabaları olan Homo Neandertalensis, Homo Rudolfensis, Homo Erectus, Homo Soloensis, Homo Denisova türleridir. Bu insanlar başka bir insan türü olan Sapiensler, yani bizler tarafından yok edildiler. Sapienslerin diğer insan türleri ile binlerce yıl süren bir karışım yaşadığını öne sürenler de var. Ancak diğer türlerin izleri Sapienslerin genlerinde %1-6 arasında çıkmaktadır.

Homo Sapiens ortaya çıkınca diğer insan türlerini yok ediyor. Daha sonra pek çok bitki ve hayvan türü yok oluyor. İnsanlar tarım yapmayı öğreniyor, yaratıcı olduğunu düşünüp dinlere inanmaya başlıyor. Daha sonra şehirler ve devletler kurmaya başlıyor. Hukuk sistemi gelişiyor. Para ve ticaret önem kazanıyor. İnsanlar yüzyıllarca sadece avcılık ve toplayıcılık yaparak, yaşayacak kadar yerken, ihtiyaç fazlası üretimlerini satmaya başlıyorlar. İmparatorluklar-devletler daha fazla zengin olabilmek için savaşlar yapıyor. İnsanlar bilime önem vermeye başlayınca, para kazanma yolları değişiyor. Kapitalizm, Sosyalizm ve Liberalizm ortaya çıkıyor. İnsanlığın günümüze kadar uzanan macerası ana hatlarıyla ve çok güzel tespitlerle bu kitapta ele alınıyor.

Kitabı okuduktan sonra akılda aklınızda kalan şey insanların dünyayı hızla yok eden, en tehlikeli ve ölümcül bir tür olan zararlı canlılar olmasının verdiği suçluluk duygusu olabilir.

İdris Kılıçaslan

Gazi Üniversitesi Tarih Öğretmenliği-Lisans
Gazi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi-Yüksek Lisans
Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-Doktora

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...