TEKNOLOJİ

Rusların En Sık Kullandığı Uygulamalar

Rusya’nın kendi geliştirdiği birçok sosyal medya platformu bulunmaktadır. Bu platformları genellikle Ruslar kullanmaktadır. Ancak diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Rus sosyal medya ağlarına da diğer bölgelerden üye alınmaktadır. 

Rusların en çok kullandığı uygulamalar;

1. VK

vk

VK (daha önce VKontakte olarak biliniyordu) aylık 97 milyondan fazla aktif kullanıcısıyla Rusya’daki en popüler sosyal medya platformudur.

VK, kullanım olarak Facebook ve dosya paylaşım platformunun bir kombinasyonu olarak tanımlanır. Facebook gibi, kullanıcıların bir profili vardır. Durum güncellemelerini, fotoğraflarını, videolarını takip etmek için diğer kullanıcıları kolayca arayabilir ve ekleyebilirler.

Facebook’tan farklı olarak, VK aynı zamanda bir dosya paylaşım sitesidir. Büyük boyuttaki dosyalarınızı (film, müzik, belge vb.) buraya yükleyerek diğer insanlarla paylaşabilirsiniz. Bu özelliği geçmişte, zaman zaman yasal sınırları aştığı için inceleme altına alınmıştır. Şuan kullanıcılar herhangi bir içerik yüklerken artık telif hakkı yasalarına uymak zorundadır.

2. OK.ru

ok ru

71 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan OK.ru, Odnoklassniki yani sınıf arkadaşları anlamına gelmektedir. VK daha genç kullanıcılar arasında popülerken(18-34 yaş arası), daha yaşlı sosyal medya kullanıcıları genellikle OK.ru kullanmayı tercih ederler.

OK.ru nedir? VK gibi, OK da kullanıcıların bir profil oluşturmasına, arkadaşlarını aramasına ve durum güncellemelerini ve görüntülerini paylaşmasına izin verir. OK.ru’nun odağı, kullanıcıların yıllar boyunca iletişimini kaybetmiş olabileceği sınıf arkadaşları ve arkadaşlarla yeniden bağlantı kurmalarını sağlamaktır. Bu nedenle arama parametreleri oldukça ayrıntılıdır.

Ayrıca siteyi sesli ve görüntülü aramalar yapmak, mesaj göndermek ve sanal hediyeler vermek için de kullanabilirsiniz.

3. Moi Mir

moi mir

Moi Mir (“My World”) yani Benim Dünyam anlamına gelmektedir. Bu site de VK gibi başka bir sitedir. İnternet / e-posta sağlayıcısı mail.ru’nun bir uzantısıdır.

Her ay 5,4 milyon kişi Moi Mir’i görüntü, müzik ve video paylaşmak ve oyun oynamak için kullanmaktadır. Ekranın sağ üst köşesindeki Gruplar sekmesini kullanarak, ortak ilgi alanlarını paylaşan kişilerle yeni arkadaşlıklar edinmenize de olanak tanır.

4. Telegram

Rus programcısı Pavel Durov tarafından yaratılmıştır. Telegram istemcileri hem mobil (Android, iOS, Windows Phone, Ubuntu Touch) hem de masaüstü sistemleri (Windows, OS X, Linux) için mevcuttur. Ağustos 2013’te yayın hayatına başlamıştır.

Kaynak:

İçerikler

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...