Buluşlar Tarih

İnternet Nasıl Doğdu? (Belgesel)

 

Wernher Von Braun, Almanya’nın Hitler döneminde faaliyet gösteren balistik füzeler üzerine çalışan en önemli bilim adamlarından birisiydi.Balistik füzelerin üretilmesinden sonra ülkeler arasındaki savaş stratejilerinin değişmesiyle sivil insanlar üzerinde baskı oluşmaya başladı.

II. Dünya savaşının son günlerinde teslim olan Von Braun ve ekibi Amerikaya geldiler. Newton’un “Cannon Ball” tabiriyle ifade edip hedef gösterdiği insan yapımı bir uydunun Dünya yörüngesine yerleştirebilme fikrini çocukluğundan beri aklında tutan Braun, Los Angeles’ta bugünkü NASA JPL (Jet İtki) laboratuvarının temellerinin atılmasında yaptığı roket çalışmalarıyla büyük rol oynadı.

SSCB ve Amerika iki süper güç olan ve hep birbirleriyle yarış halinde olan iki devletti. Başkan Eisenhower, Rusların ne yaptıklarından haberdar olmak için istihbarat imkanlarını araştırıyordu. Eisenhower Uzay kavramını ortaya atıp Oksijenin bittiği ve insanların artık normal nefes alamayacağını, yerin başlangıcı olan 100 km üzerini hiçbir ülkenin hava sahası ilan edemeyeceğini söyleyip Birleşmiş Milletlere onaylatarak çok rahat bir şekilde SSCB’yi uydulardan gözetleyebilmeyi amaçlıyordu. Amerikan Ordusu içerisinde bir birim sürekli uydu fırlatma derdindeydi ancak bir türlü istenen hıza ulaşamıyordu Derken Almanya’dan Amerika’ya göç eden bir grup bilim adamı Amerika’nın Nükleer ve Uzay çalışmaları sırlarını önce İtalya’ya ordan da SSCB’ye kaçırdılar.

Bu sırlara sahip olan Rus bilim adamları ellerini hızlı tutarak 4 Ekim 1957’de Sputnik isimli uzay aracını uzaya fırlattı ve Amerika’nın önüne geçmeyi başardılar. Amerikalılar Rusların Sputnik içine füze yerleştirdiğini ve kendilerini vuracaklarını zannediyorlardı. Başkan Eisenhower ise bu olayı sürpriz olarak bile karşılamadı. Çünkü kendisi de Rusya’yı gözetlemek için bir proje üzerinde çalışıyordu.Bu gelişme üzerine Almanya’dan gelen von Braun’a görev verildi ve derhal uzaya uydu fırlatacak bir roket yapması istendi. Jet İtki mahallinde çalışmalarını yapan Braun, Explorer I isimli uzay aracını yaptı. Ardından da NASA kuruldu ve ABD uzaya açıldı.

Başkan Eisenhower Nükleer ve Uzay sırlarının çalınıp Sovyetler’e verilmesini araştırmak amacıyla. bilim adamlarını topladı ve onlardan askeri yazışmaları mektupla değil elektronik olarak ve kimsenin eline geçmeyecek şekilde tasarlamasını istedi. Bunun üzerine, ordu, güvenlik birimleri ve devlet kurumları arasında güvenli iletişimi amaçlayan Arpanet kuruldu ve internet doğdu.

Bilgisayarlar çok ilkel ve pahalı olduğundan Amerikan ordusu 1958’den 1980’lere kadar İnternetin öncülü olan arpanet’i bilfiil kullandı fakat, yaygın sivil kullanıma bir türlü geçmedi. 1970’lerde üniversitelerde daha çok e-posta amaçlı kullanılmaya başlanan internet, kişisel bilgisayarların 80’lerin ortasından itibaren ucuzlayıp yaygınlaşmasıyla 1993 yılında tüm insanlığın kullanımına açıldı. Bugün bildiğimiz internet işte böyle, uzay yarışı sayesinde doğup büyüyüp gelişti.

Bilgiler
Seslendirme: Pelin Danışmant
Kurgu: Adem Işıkdere
Kaynak: https://bilimdili.com/uzay/internet-nasil-dogdu/

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...