Yapay Zeka

Facebook, İngilizce’yi Reddedip ‘Kendi Dillerini’ Geliştiren Yapay Zekaları Susturdu

Facebook Yapay Zeka Araştırması laboratuvarında geliştirilen ve ‘kendi kendine öğrenen’ “chatbotlar”, İngilizce’yi bırakıp ‘kendi dillerinde’ konuşmaya başlayınca konuşmaları anlayamayan araştırmacılar programı sonlandırmak zorunda kaldı.

Tech Times’ın haberine göre, Facebook Yapay Zeka Araştırma (FAIR lab) laboratuvarında üretilen chatbotlar, kendi uydurdukları dille konuşmaya başlayıp araştırmacılar tarafından anlaşılmaz hale geldi. Facebook da yapay zeka geliştirme çalışmalarında şimdilik geri adım atmak zorunda kaldı.

Araştırmacılar, chatbotların kendi aralarında konuşma çabalarını geçen haziranda fark etmişti.

Ancak kendi kodlarını yazarak aralarında yalnızca kendi uydurdukları dille konuşmaya başlayan chatbotların İngilizce’yi tamamen bir yana bırakması üzerine bilim insanları duruma müdahale etme gereği duydu.

Konuşmaları anlaşılmaz hale gelen chatbotlar, sadece İngilizce konuşacak şekilde yeniden programlandı.

Yapay zekanın geliştirilmesinde kullanılan alogaritmalarla çalışan chatbotlar, kendi kendilerini geliştirebilmeleri ve diyalog becerilerini artırabilmeleri için başlangıçta tamamen serbest bırakılmıştı. Araştırmacılar bu süreçte chatbotların insanlara özgü pazarlık etme yetenekleri geliştirdiğini ve blöf yapmayı öğrendiğini fark etmişti.

MUSK: ZUCKERBERG’İN YAPAY ZEKAYI ALGILAMA KAPASİTESİ SINIRLI

Söz konusu kararın, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk arasındaki yapay zeka tartışmasından kısa bir süre sonrasına rastlaması ise dikkat çekti. Yapay zekanın gelişmesini ‘medeniyetin şimdiye kadar karşılaştığı en büyük tehlike’ olarak tanımlayan Musk, “Yapay zeka, istisnai bir alan, bu alanın düzenlenmesinde yalnızca etkin değil aynı zamanda önleyici de olmak zorundayız. Çünkü yalnızca etkin olmakla yetinirsek çok geç olabilir” demişti.

Bunun üzerine Zuckerberg, Facebook’ta canlı olarak yayınlanan konuşmasında, Musk’u ima ederek “Her şeye itiraz edip kıyamet günü senaryolarıyla ortalığı vaveylaya veren bu insanları anlamıyorum, gerçekten anlamıyorum. Bu son derece pesimist, doğrusu bir o kadar da sorumsuzca bir tavır” demişti. Musk bunun üzerine Twitter hesabından paylaştığı iletide Zuckerberg’in yapay zekayı algılama kapasitesinin ‘sınırlı’ olduğunu yazmıştı.

Yapay zekanın, öngörülemeyecek şekilde gelişmesi sonucunda yaşanabilecek olası felaket senaryoları, kitap ve filmlere konu olmasının yanı sıra pek çok bilim insanı tarafından bir kuvvetli bir olasılık olarak dile getiriliyor. Dünyaca ünlü İngiliz fizikçi Stephan Hawking de daha önce, biyolojik evrimi yavaş olan insanın, hızla gelişen yapay zeka karşısında silinip gidebileceğine dair uyarılarda bulunmuştu.

sputniknews.com