Arkeoloji Dil Kitap Tarih TOPLUM

Uluslararası İdil – Ural ve Türkistan Araştırmaları Dergimizin 2. sayısı yayımlandı

Kardeş kuruluşumuz olan Uluslararası İdil – Ural ve Türkistan Araştırmaları Dergimizin 2. sayısı yayımlandı.

Editör Notu / Editorial Note

II. Sayımızı Sunarken

İdil-Ural ve Türkistan bölgesine yönelik konuların yer almasını amaçladığımız dergimizin ikinci sayısını bilgilerinize sunmanın sevinci içerisindeyiz. Bu sayımızda ağırlıklı olarak dil ve edebiyat yazıları bulunmaktadır. Gelecek sayılarımızda bölgeye yönelik farklı alanlardan yazıların yer alacağını umuyoruz.

Dergimizin ikinci sayısında -alfabetik soyadı sırasına göre- Rysbek alimov’un “Aşık Oyununda Kemik Yüzlerinin Adlarının Kökeni Üzerine”, Hilal ÇAĞLAR’ın “Kırgız Atasözlerinde Molla (Moldo) Karakteri”, Tuğçe Burcu Demir’in “Türkmen Türkçesi ve Türkiye Türkçesi Atasözlerinde Geçen Dinî Terimlerin Karşılaştırılması”, İmanyar Guliyev’in (Akt. Hilal Çağlar) “Codex Cumanicus’ta Dinî Söz Varlığı”, Hayrettin SAĞDIÇ’ın “Kazakistan’da 2019 Cumhurbaşkanı Erken Seçimi ve Sonrasında Yaşanan Gelişmeler”, Selahittin TOLKUN’un “Güney Türkistanlı (Afganistan) Ana dili Şairi: Muhammad Hâşim Hemdem” ile Saffet YILMAZ’ın “Eski Türk Runik Harfli Metinlerdeki Askerî ve Siyasî Terimler ile Unvan Niteleyicilerin Kazak Türkçesindeki İzleri” makalelerine ek olarak “Türk Dilinin Uzak Lehçeleri Çuvaş Türkçesi, Saha/Yakut Türkçesi, Halaç Türkçesi” adlı kitabın Beytullah KOCABAŞ tarafından hazırlanan tanıtım yazısı bulunmaktadır.

Bu sayımızda da bizlere gerek çalışmalarıyla gerekse bu çalışmaları değerlendirmedeki hakemlikleriyle katkıda bulunan bütün akademisyen dostlara teşekkürlerimizi bildirmek istiyorum. Aynı şekilde derginin yayım aşamasında emeği geçen özellikle Doç. Dr. Gökçe Yükselen PELER ile Saffet YILMAZ’a burada şükranlarımı arz etmek istiyorum.

Prof. Dr. Selahittin TOLKUN

Uluslararası İdil – Ural ve Türkistan Araştırmaları Dergisi‘ne erişim için bknz.