DÜŞÜNCE

V. Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikaye Yarışması

Avrasya Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikâye Yarışması bu yıl beşinci kez Türk Dünyasındaki hikaye severleri buluşturmaya hazırlanıyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da edebiyat dünyasında Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikâye Yarışması rüzgarı esecek. Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan uluslararası yarışma tüm Türkçe konuşan ülkelerde yapılacak. Her ülke kendi birincisini seçerek, uluslararası derecelendirmeye gönderecek. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ve TÜRKSOY’un işbirliği ile düzenlenen uluslararası yarışmaya katılan eserler Ankara’da ödüllerini bulacak.

Geçtiğimiz yıllarda sırasıyla Uluslararası Ödülleri Türkiye’den Asuman Güzelce, Azerbaycan’dan Ejder Ol, Kazakistan’dan Nurgali Oraz ve İran Azerbaycan’ından Gafur İmamızade Hiyavî’nin aldığı Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikâye Yarışması birinci kademe değerlendirmeleri 26 Türkçe konuşan ülke veya bölgede yapılacak.

 1. Yarışmaya katılacak eserler belirtilen adreslere elden, e-posta veya posta yolu ile teslim edilecektir.
 2. Yarışmaya katılacak olan eserlerin daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir.
 3. Hikâye konusu serbesttir.
 4. En çok iki ayrı hikâye ile katılmanın mümkün olduğu yarışmada, gönderilecek hikâyelerin her birinin en az 1.000 ( bin) en çok 10.000 (on bin) kelimeden oluşması gerekmektedir.
 5. Yarışmaya gönderilecek hikâyelerin üzerinde sadece rumuz bulunacaktır; rumuz dışında yarışmacının kimliğini belirten her hangi bir işaret bulunması halinde hikâye yarışma dışı bırakılacaktır.
 6. Yarışmacı, kimliğini, açık adresini ve biyografisi ile birlikte 1 adet fotoğrafını ayrı bir zarfa koyarak üzerine sadece rumuzunu yazıp, hikâyenin yer aldığı büyük zarfın içine koyacaktır (e posta ile yapılacak müracaatlarda bu şart aranmaz).
 7. Bilgisayarla 12 punto olarak yazılacak hikâyeler 6 nüsha olarak gönderilecektir. Ayrıca daha sonra dereceye giren hikâyeler kitaplaşacağı için, hikâyenin konulduğu zarfın içine word formatında hazırlanmış dosya, CD ye yüklenmiş olarak da gönderilecektir. (e posta ile yapılacak müracaatlarda bu şart aranmaz). E posta ile avrasyayazarlarbirligi@gmail.com adresine başvurular yapılabilir. Türkiye’de Başvurular: Avrasya Yazarlar Birliği Sakarya Mah. Göztepe Sokak 5/A Altındağ-Ankara adresine yapılacaktır.
 8. Yarışmaya katılan hikâye metinleri kesinlikle geri verilmeyecek ve metin sahibi bu konuda hiçbir hak iddia edemeyecektir.
 9. Yarışmada ödül kazanan eserlerin her türlü hakları Avrasya Yazarlar Birliği’ne ait olacaktır.

 V. Uluslararası Kaşgarlı Mahmut Hikâye Yarışması Uluslararası Değerlendirme Jürisi

 • Azerbaycan :    Reşad Mecid
 • Balkanlar :       Taner Güçlütürk
 • Irak :              M. Ömer Kazancı
 • Kazakistan :     Ulugbek Esdevlet
 • Özbekistan :    Tahir Kahhar
 • Türkiye :          Osman Çeviksoy                            
 • KKTC :             İsmail Bozkurt                  

Uluslararası Ödül Miktarları(TL)

Birinciye:              20.000

İkinciye :              15.000

Üçüncüye:            10.000

Mansiyon:               5.000

 

Bölgelerde Ödül Miktarları

Birinciye:             2500 TL

İkinciye :             1500 TL

Üçüncüye:          1000 TL

Bölgelerde Teslim Yeri :  Dergi veya Birlik adreslerinden birisi belirlenerek ilan edilecektir.

BÖLGE JÜRİLERİ

Edebiyat dergileri ve yazarlar birlikleri ile temasla beşer kişiden oluşturulacaktır. Uluslararası ödül töreni Ankara’da  yapılacaktır. 

İletişim