UZAY

Spektrum Röntgen Gama (SRG) Uydusu Fırlatılıyor

Rus–Alman ortaklığı ile üretilen X-ışın gözlem uydusu Spectrum-Roentgen-Gamma (SRG), 12 Temmuz 2019 günü Baykonur uzay üssünden yörüngeye fırlatılacak. (http://www.tvroscosmos.ru/5129/)

SRG uydusu, fırlatıldıktan sonra, Yer–Güneş ikili sistemine ait, yaklaşık 1 500 000 km uzaklıktaki bir yer olan, Lagrange – 2 (L2) noktasına doğru 100 gün sürecek bir seyahat gerçekleştirecek. Sahip olduğu eROSITA ve ART-XC X-ışın teleskopları ile 0.4–11 keV enerji aralığında gökyüzünü  tarayacak olan uydunun, ilk dört yıl boyunca ana amacı, şimdiye kadar görülmemiş bir hassasiyetle evrenin X-ışını haritasını oluşturmak olacak. Bu haritalama sırasında pek çok yeni galaksi kümesinin keşfedilmesi bekleniyor.

TÜBİTAK, Rus Bilimler Akademisi Uzay Araştırmaları Enstitüsü (IKI) ve Kazan Federal Üniversitesi (KFU) arasında 22 Aralık 2014 tarihinde imzalanan anlaşma çerçevesinde, bu yeni kaynakların yer tabanlı optik tayf gözlemleri, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde (TUG) bulunan ve Türk – Rus ortaklığında işletilen RTT150 teleskobu ile gerçekleştirilecek. Ayrıca SRG ART-XC ile elde edilecek bazı yeni gökcisimlerine ait X-ışın verisi de, Türk gökbilimcilerin kullanımına verilecek. Yer tabanlı optik tayfsal gözlemler ilgili anlaşmada da belirtildiği, gibi 10 yıl boyunca sürdürülecek. Türk gökbilimcilerin tayfsal veri ihtiyacını karşılamakta olan RTT150 teleskobu, 2020 yılı ortalarından itibaren büyük oranda sadece SRG’den gelecek keşiflere adanmış olacak.

SRG uydusunun Proton roketinin kargo bölümüne yerleştiriliş videosu https://www.youtube.com/watch?v=6vWajhdtOx0 adresinden izlenebilmektedir.