TEKNOLOJİ

Zararına Satıyoruz

Zorlu Holding’in CEO’su Ahmet Zorlu yerli telefonları Vestel Venüs hakkında önemli bir açıklamada bulundu. Bir televizyon programına konu olan Zorlu, Venüs’leri zararına sattıklarını açıkladı.

Türkiye’nin ilk gerçek yerli akıllı telefonunu üreten Zorlu Grubu’ndan önemli bir açıklama geldi. Vestel Venüs markasıyla satışa sunulan yerli akıllı telefonlar özellikle 2. nesilleriyle birlikte hızla yayılmaya başlamıştı. Vestel’in yaygın satış ağını da kullanarak geniş kitlelere ulaşabilen şirket telefonlarını binlerce kişiye hızlıca ulaştırmayı başartı.

Venüs akıllı telefonlar için şimdiye kadar 350-400 milyon lira harcadıklarını belirten Ahmet Zorlu samimi açıklamalarda bulundu. Sunucunun akıllı telefonun geç üretilmesi hakkındaki sorusuna ‘akıllı telefonu geç ürettik. Bunu kabul ediyoruz’ cevabın veren CEO, ‘akıllı telefonu geç ürettik. Bunu kabul ediyoruz ama akıllı telefon üretmek kolay bir şey değil. Aşağı yukarı 4 senede biz bunu piyasaya sürebildik. Bu ARGE işi. Daha yeni yeni Türkiye’de harcaması milli hasılaya göre %1 düzeyine erişti.’ dedi.

‘Venüs’leri Zararına Satıyoruz’

Üretim ve ARGE’nin karşılandığına dair soruya Ahmet Zorlu ‘yok hiçbir şeyi karşılamıyor. Para kazanmıyoruz, 1,5 seneden beri zarardayız.’ dedi. En üst modeli ₺999’ye satılan Vestel Venüs akıllı telefonlar yapılan açıklamaya göre araştırma geliştirme masrafları başta olmak üzere hiçbir masrafını karşılayamıyor. Sıfırdan tasarlanarak üretilen akıllı telefonlar için yaklaşık 400 milyon lira araştırma geliştirme çalışması yapıldı. Öncesinde akıllı telefonlar hakkında hiçbir deneyim ve bilgi olmadığı için sıfırdan başlayan Türk Mühendisleri çok zor bir süreci atlatarak yerli akıllı telefonları tasarladı. Her hafta mutlaka Manisa’da bulunan araştırma geliştirme merkezini ve 200 futbol sahası büyüklüğündeki fabrikasını ziyaret eden Zorlu, mühendisler ile  de yakın temas içerisinde. 1,5 senedir zararına satış yapılan Venüs’leri ticari amaç güden bir firmanın üretmeye devam etmesi ise farklı şekilde yorumlanıyor.

Haber Gözcüsü

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...