TEKNOLOJİ

ABD, “Güneş Işığını Kesme Deneyi” yapıyor.

San Francisco’da yapılacak bir güneş jeomühendisliği deneyi, güneş ışığını yansıtan daha parlak bulutların oluşmasına yol açabilir ve deneyin riskleri çok fazla..
ABD’nin, bulut örtüsünü artırarak küresel ısınmayı sınırlamaya yönelik ilk açık hava testi, Salı günü San Francisco Körfezi’ndeki hizmet dışı bırakılmış bir uçak gemisinden başlatıldı.
Organizatörlerin kamuoyunun tepkisini önlemek için geniş çapta duyurmadığı deney, güneş radyasyonunun modifikasyonu olarak bilinen tartışmalı bir araştırma alanının hızlanmasına işaret ediyor. Konsept, güneş ışığını Dünya’dan uzağa yansıtmak için bazı maddelerin gökyüzüne fırlatılmasını içeriyor.
Kıyı Atmosfer Aerosol Araştırma ve Katılımı (CAARE) projesi, deniz bulutlarının yoğunluğunu ve yansıtma kapasitesini artırmak amacıyla trilyonlarca deniz tuzu parçacığını gökyüzüne fırlatmak için özel olarak inşa edilmiş püskürtücüler kullanıyor. Deney, koşullar izin verdikçe Alameda, California’daki USS Hornet emekli uçak gemisinde gerçekleşecek ve muhtemelen Mayıs ayı sonuna kadar sürecek.
Geçen ay, İsveç yakınlarında stratosfere yansıtıcı aerosoller enjekte etmeyi planlayan Harvard Üniversitesi deneyi, yerel grupların ciddi muhalefetiyle karşılaşmasının ardından iptal edilmişti. Şimdi aynı deney San Francisco’da, başka bir üniversite eliyle yapılıyor.
Kaynak: Dialectic

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...