Sosyoloji TOPLUM

Muhtemelen Daha Önce Hiç Duymadığınız 10 Slav Canavarı ve Hayaleti

Mısır ve Yunan paganizminin yanı sıra Hıristiyanlık öncesi Rus tanrıları tarihteki en gizemli inançlar olarak yerlerini alır. Bu folklor yaratıkları ve inançlar nesilden nesile söz ile aktarıldı.

Leşi (Leshy)

Leşi

Leşi orman hayaletidir. O, gezginleri ve avcıları şaşırtıp kaçıran ve yiyen, muazzam bir insansı peridir. Leşi’nin gölgesi yoktur. Ayakları terstir ve sadece çizme giyer. İnsanüstü gücü ve hızı vardır ve herhangi bir hayvan ya da insan kılığında görünebilir. Leşi genellikle mağaralarda yaşar ve içinde yaşadığı orman zarar gördüğünde acı hisseder. İlkbaharda, Leşi uluyarak yağmur yağmasını sağlayabilir.

Demavoy (Domovoi)

Demavoy

Domovi slav inancında ağaçların içinde yaşayan bir hayalettir. Ev inşaatlarında kullanılan keresteler sayesinde evlere girebilirdi. Domovi küçük bir vücudu olan, cüce kadar küçük, sakallı, şeytana benzeyen ve evlerde görülen bir hayalettir. Genelde evde kimse yokken ya da ev işleri yapılırken ortaya çıkar. Evlerdeki tahta döşemelerin altında ya da evin içinde ocakta yaşar. Evin sahibi domovi için hediye ya da yiyecek bırakmalıdır. Domovi dağınık aileleri sevmez. Eğer ev ahalisi dağınık ve pisse, domovi için yiyecek bırakmazlarsa domovi döşemelere vurarak gürültü çıkarır ya da evi terk eder. Türk kültüründe de üç harflilerin böyle şeyler yaptığına inanılır.

Kikinora

Kikinora

Kikinora, domovi ile birlikte görünen bir ev hayaletidir. Ocakta, sobanın arkasında, bodrumda ya da kilerde yaşar. Ancak kikinora kötü niyetleri olan bir hayalettir. Kikinora evin kümesindeki tavuklarla ve ev işleri ile ilgilenir fakat geceleri ıslık çalar ve yıkanmamış tabak-çanakları kırarak ses çıkartır. Türklerde günümüzde bile gece bulaşık bırakılmaması geretiğine inanılır. Çünkü şeytanlar geceleri evdeki bulaşıkları yalayarak beslenirler ve evin bereketini kaçırırlar.

Vodyanoy

Vodyanoy

Vodyanoy erkek bir su hayaletidir. Nehir ve derelerde su ile oynamaya bayılır. Suyun üzerinde sürüklenen kütüklerin üzerinde seyahat etmeyi çok sever. Vodyanoylar saygı görmek ister. Aksi takdirde barajları ve değirmenleri yok ederler. Vodyanoy deniz kızlarınınki gibi bir balık kuyruğuna sahiptir. Vodyanoy’un üzeri yosun ve çamurlarla kaplıdır. Yüzü ise kurbağaya benzeyen yaşlı bir erkeğin yüzüne benzer. Gözleri bir kömür gibi siyah ve parlaktır. Eğer bir insan vodyanoy görürse, vodyanoy onu suyun içine çekere boğar ya da suyun derinliklerine götürerek onu kölesi yapar.

Likha (Likho)

Likha

Likho kötülüğün, umutsuzluğun ve talihsizliğin vücut bulmuş halidir. Bu yaratık bazen tek gözlü bir cin ya da dağınık saçlı solgun bir kadın olarak görünür. Baştan aşağı siyah giyinmiş olarak tasvir edilmiştir. Kadın olarak görünen biçime Likhoradka denir ve insan vücudunda da görünebilir. Ölümcül felaketler yayabilir ve her yere ulaşabilir.

Rasılka (Rusalka)

Rasılka

Slav kültürünün denizkızı diğer denizkızlarından çok farklı bir hayat yaşar. Rusalka zavallı bir figür gibiydi, ama o hızla kötülükle ilişkilendirilmiştir. Rusalkalar nehir ya da denizde intihar eden, ölürülen, ölen ya da suyun üzerinde doğan kızların içinden çıkar. Rusalki genellikle kızıl saçlıdır ve güzelliği temsil eder. Erkekleri suya çekmeye ve boğmaya bayılırlar. Daha da korkuncu rusalkalar karaya çıkabilirler. Ağaçlara tırmanıp oturur, limanlarda gezinir ve dans edebilirler. Saçları tamamen kuruyunca Rusalka’ların öleceğine inanılır.

Ölümsüz Koşi (Koschei The Immortal)

Ölümsüz Koşi

Koşi, ölümsüzlüğe kavuşmuş neredeyse iskelet gibi görünen eski bir sihirbazdır. Hobileri, büyük, eski bir kale üzerinde şarkı söylemek ve güzel Slav kadınlarını kaçırmak için yakışıklı bir genç adam kılığına girmektir. Koşi’yi öldürmenin tek yolu, vücudundan ayrılmış ve tek bir iğneye koyduğu ruhunu bulmaktır. Bu iğne, efsanevi Buyan adasında yeşil bir meşe ağacı altına gömülen bir yumurta içinde gizlidir.

Baba Yaga

Baba Yaga

“Baba” yaşlı bir kadın için saygısız bir terimdir ve Baba Yaga dünyadaki en ünlü cadılardan biridir. Uçarak etrafta dolaşır ve yemek için çocuk arar. Baba Yaga çok yaşlı, çirkin ve aşırı zayıf bir cadıdır. Tavuk bacakları üzerinde duran eski ve lanetli bir evde yaşar. Evi her zaman ormandadır ve ne zaman emir verirse hareket edebilen bir evdir. Baba Yaga’ya kemik bacak da denir. Kendisine bu şekilde seslenen kız kardeşleri olduğu söylenir.

Zimi (Zmey)

Zimi

Bazı Slav ülkelerinde, ejderhalar kötü değil iyi olarak görülürdü. Bunlara yılan adı verilen “zmey” deniyordu. Bulgar efsanelerinde, erkek ejderhaların insanların ürünlerini koruduğu düşünülüyordu, fakat kadın ejderhalar yıkıcıydı. Slav dünyasının diğer bölgelerinde ejderhalar tamamen kötüydü. Zimi Gariniç (Zmey Gorynych), konuşabilen, uçabilen ve insanları kaçıran, parlak yeşil üç başlı ateşten nefesi olan bir ejderhaydı. Ejder, kahraman Dabrayna Naykitiç (Dobrynya Nikitich) tarafından kesintisiz üç gün süren savaşın ardından öldürüldü. Çoğu Rus ejderhası, boyunları kesilse bile hemen yeniden büyüyen başa sahipti.

Gamayun

Gamayun

Gamayun, bilgeliği, refahı ve ahengi simgeleyen Rus folklorundaki yarı kuş, yarı insan olan bir yaratıktır. Gamayun’un doğuda Eden’e yakın bir adada yaşadığına inanılır. Gamayun, dünyada olan her şeyi bilir ve hatta geleceği bile öngörebilir.

 

İdris Kılıçaslan

Gazi Üniversitesi Tarih Öğretmenliği-Lisans
Gazi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türkiye Cumhuriyeti Tarihi-Yüksek Lisans
Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi-Doktora

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...