Yaşam

Çocuğunuzun yatak odasında bir televizyon mu var? Yeniden düşünün.

Günümüzdeki çocuklar bir tablet ya da bir akıllı telefon ile büyüyorlar ve hiç kimse umursamıyor gibi görünüyor. Yetişkinler oturma odalarında televizyon izlemek için, çocuğun yatak odasındaki bir televizyona izin veriyorlar. UCL’den yapılan yeni bir araştırma, çocuğun yatak odasına konacak televizyon için “obezite riskini artırabilir ve ciddi bir hasara neden olabilir” diyor.

Bilim adamları İngiltere’de 12.000’den fazla çocuğa baktılar. Bu çocuklar, 11 yaşındalar ve 7 yaşından beri odasında televizyon bulunuyor. Bilim adamları çocukların BKİ (Beden Kitle İndeksi) ve yağ kitle indeksinin kötü olduğunu gösteriyorlar. Kız çocukları %30 ve erkek çocuklar % 20 civarında aşırı kilolu . Ayrıca bilim adamları, çocukların kısır döngü bir çevrede olduğunu fark ettiler. Bir televizyon ekranının önünde daha fazla zaman harcamak fazla kilolu olmasına neden olur, ancak kilolu olmak da daha fazla televizyon ekranın önünde olmasını sağlar. Bilim adamların yaptıkları araştırmada, çocukların yatak odasındaki televizyonların ülkedeki obezite ile mücadele planları hazırlanırken göz önüne alınması gerektiğini söylüyor.

Millenium Kohort Çalışmasının (MCS) araştırmada kullanan verilerini göre, incelenen 12.556 çocuğun yarısı 7 yaşındayken yatak odalarında televizyon bulunuyordu. Bu bulgu, teknoloji kullanımıyla ilgili olarak, çocukların yatak odalarında tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi taşınabilir cihazları gittikçe daha çok kullandıklarını ortaya koymaktadır.

Çocuklarımızı televizyon ve taşınabilir aygıtlarla değil, kitap okumaya alıştıralım. Böylece çocuklarımıza erken yaşlarda bilim aşılar ve sağlıklı yaşamalarını sağlayabiliriz.

Kaynak
http://www.technology.org/2017/06/06/does-your-child-have-a-tv-in-his-bedroom-you-should-consider-this/

http://neurosciencenews.com/obesity-tv-children-6836/

Eğitimde Devrim: Finlandiya Eğitim Sistemini Nasıl Değiştiriyor?

 

I.74827372

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...