Yaşam

Güç Kimde?

Güç, Bay Frodo’ nun yüzüğünde mi yoksa Harry Potter’ ın sihirli değneğinde mi ? Köroğlu’ nun içtiği sihirli üç köpükte mi ? Açıl susam açıl dendiğinde artık kaç tane kapı açılır ki ? Çocukluğumuzun çizgi filmi Heman’ in haykırışında mı saklıdır yoksa güç dediğimiz olgu: Gölgelerin gücü adına güç kimde acaba?

Beyaz cama bakarken çoğu zaman, büyülenir insan farkında olmadan. Işın kılıcını eline aldığında şiir diliyle konuşan Yoda’ dadır artık tüm güç. Kimi zaman ise ıspanağı yediğinde Temel Reis’ tir en güçlümüz. Güç seni çağırınca, kahramanın sonsuz yolculuğu başlar. Kahraman olabilmek için efendi mi olmalı yoksa köle mi ? Çoğu hikaye kölenin kahramanlığa giden yolunu anlatır bize. Gladyatör dövüşçüsünün krala dönüşmesi gibi. Aslında prense dönüşüveren kurbağa da aynı yolu izlemedi mi fakat bir farkla.

Her kahramanın bir kılıcı, bir atı, bir uzay gemisi olmalı mı? Türk kağanının kurganında yer alır kılıcı, atı ve nice savaş takımları. Bir nevi avatar, eski dönemlerdeyse ongun mudur söz ettiğimiz şey ? Anlayabilmek için bakmak, baktığını da görebilmek gerek elbette. Görmek demişken, acımasız Bolu Beyi’ nin kör ettiği Seyis Yusuf’ un oğlu Ruşen geliverir hemen usumuza. Nam-ı diğer Köroğlu yani. Sahi, Pegasus’ u bilen akıllara hemen yan ahırda suyunu içen Tulpar’ ı hatırlatıvermeli şimdi. Tulpar’ ın soyundan gelen Kırat’ ı da anımsayarak elbette. Güç Köroğlu’ nu çağırdığında şırıl şırıl akan dereden gelen gizemli üç köpük sarıverir kahramanımızı. İşte güç şimdi kılıçta değil köpüktedir.

Başını kaldır kan uykulardan diyen Rıfat Ilgaz’ a kulak vermeli, kaldırıvermeli başımızı bulunduğumuz kapılardan. Açıl susam açıl dendiğinde açılmayanlardan. Kapının üzerindeki mavi gözdür bizi nazarlardan koruyan. Gerçi eşikte durmaya devam edersek etkisi geçiverecektir birazdan. Daha da yükseğe kaldır şimdi başını, seyret semayı gün geceyle kuşatılmadan. Kırat’ ına binen Köroğlu’ na selam ver; Pegasus’ u çok kıskandırmadan…

Kimbilir belki de güç şimdi senin elindedir…

Yazan: Ömer ÜNAL

bilimdili

Yorumla

Yorum yazmak için buraya tıklayın...